27.10
2015

Ratujmy morświny vaquita!


Ten najmniejszy na świecie delfin. Osiąga wymiary od 140 do 150 cm i żyje około 21 lat. Niestety, w ostatnim czasie niewiele osobników dożywa tak sędziwego wieku.

Przypadkowe odłowy młodych morświnów, które trafiają w sieci rybackie, poskutkowały ich zapisaniem w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych i zaklasyfikowaniem tych sympatycznych ssaków do kategorii CR, czyli do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Jeśli możliwie szybko nie zaprzestanie się odłowów tego gatunku, jego szanse na przeżycie są znikome.

despedida_vaquita_1240px_wmda_by_namu_the_orca-d7sckn1

Najmniejszy delfin świata

Morświn kalifornijski (Phocoena sinus), nazywany też vaquita, zamieszkuje płytkie wody Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku. Dzięki charakterystycznym, ciemnym pierścieniom wokół oczu, jest bardzo łatwy do odróżnienia pośród innych gatunków ze swej rodziny. Wyróżnia się też dłuższymi płetwami piersiowymi oraz nieco inną proporcją płetwy grzbietowej i korpusu. Zobaczyć go na otwartym morzu to nie lada gratka, gdyż vaquita są znacznie mniej towarzyskie od delfinów średniej wielkości.

165929-1432742367-wide                                                                                                     

Czynniki zagrażające morświnom Vaquita

Naturalnymi wrogami morświna kalifornijskiego są białe rekiny oraz orki. Wprawdzie nie ma doniesień o bezpośrednich atakach na morświny przez te gatunki, jednak na ciałach Vaquita, które zaplątały się w sieci rybackie, znaleziono ślady po zębach rekina.

Największym niebezpieczeństwem dla morświnów kalifornijskich jest jednak tak naprawdę człowiek. U wybrzeży Meksyku masowo odławia się ryby stanowiące pokarm morświnów. Schwytane w sieci rybackie ryby oraz krewetki wleczone są po dnie, zanim zostaną przetransportowane do przystani. W ten sposób niszczy się bogactwo gatunkowe morskiej fauny i flory. Często zdarza się też, że przy okazji w sieci  młode delfiny. Nie mogąc oddychać przez skrzela, po zaplątaniu się w sieć toną.

W wyniku spiętrzenia rzeki Colorado w USA, siedliska morświna kalifornijskiego zostały mocno zmienione lub uległy całkowitemu zniszczeniu. Wraz z dopływem słodkich wód, do morza trafiają zanieczyszczenia w postaci pestycydów i nawozów sztucznych, głównie z Południowej Karoliny. Choć wyniki badań sugerują, że nie ma się czym martwić, należy wziąć pod uwagę niebezpieczne stężenie chlorowanych związków organicznych i eliminować potencjalne zagrożenie już teraz.

1023vaquita03

Środki ochronne

Pierwszym krokiem, jaki należałoby wykonać w celu ochrony krytycznie zagrożonego gatunku, jest silne ograniczenie odłowów fauny morskiej. Światowa Organizacja WWF, zajmująca się m.in. utrzymaniem różnorodności biologicznej w świecie przyrody, prowadzi intensywne badania nad populacją morświnów i wdraża niektóre środki ochronne.

W tej chwili opracowywana jest długoterminowa strategia ochrony zagrożonego gatunku we współpracy z Międzynarodowym Komitetem dla Odzyskania Vaquita (CIRVA). Nie trzeba należeć do organizacji, by móc wspierać działania na rzecz ochrony morświna kalifornijskiego.

After-the-end-of-the-cock-014

Jak my możemy pomóc w ochronie morświna kalifornijskiego?

Przede wszystkim nie bądźmy obojętni wobec ginącej fauny i flory. Wspierając działania mające na celu usprawnienie sieci rybackich tak, aby zmniejszyć poziom śmiertelności wśród vaquita, chronimy krytycznie zagrożony gatunek. W jaki sposób? Wystarczy, że koneserzy owoców morza, podczas zakupów wybierać będą wyłącznie produkty z certyfikatem MSC, niebieskim certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa. Ignorując produkty bez takiego certyfikatu, przyczynimy się do ograniczenia częstości odłowów, które zabijają morskie zwierzęta, w tym zagrożone wyginięciem delfiny vaquita.

4

Chcecie być na bieżąco z tym, co słychać u morświnów vaquita?

Zaglądajcie na stronę vivavaquita.org – pozyskacie tam nie tylko wiadomości, ile obecnie można policzono, ale i dowiecie się, jak można włączyć się aktywnie w pomoc tym sympatycznym, a tak zagrożonym, kuzynom delfinów.

 

Źródła:

panda.org

msc.org

www.wwf.pl

vivavaquita.org

 

Zdjęcia: vivavaquita.org