10.06
2019

Krem przeciwsłoneczny, który nie szkodzi oceanom – jak wybrać najlepszy?


Od kalendarzowego i astronomicznego lata – a co za tym idzie, upragnionych wakacji – dzieli nas jeszcze kilka dni, jednak już teraz warto pomyśleć o należytym zabezpieczeniu się przed mocnym słońcem. Jak to zrobić by nie zaszkodzić sobie i środowisku? Dziś podpowiadamy jak wybrać najbezpieczniejszy krem przeciwsłoneczny.

S.O.S. dla raf koralowych

Każdy, kto chociaż raz doświadczył nieprzyjemnego uczucia pieczenia przypalonych słońcem ramion wie, że krem do opalania to podstawa. Zanim sięgniemy po pierwszy lepszy preparat znaleziony na półce w markecie, warto zastanowić się czy będzie on dla nas najlepszym wyborem oraz nie wpłynie negatywnie na organizmy wodne. Może się bowiem zdarzyć, że popularne kremy przeciwsłoneczne mogą nam i środowisku bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Okazuje się, że popularne kremy przeciwsłoneczne mogą zawierać oksybenzon, który zdaniem naukowców, nawet w niskich stężeniach może być zabójczy dla raf koralowych. Opisano kilka sposobów oddziaływania tej substancji na koralowce. To między innymi zwiększenie podatności koralowców na blaknięcie, przez co stają się one mniej odporne na zmiany klimatu, uszkodzenie ich materiału genetycznego, co w konsekwencji ma negatywny wpływ na reprodukcję, a nawet powodowanie deformacji i śmierci tych wrażliwych organizmów.

Oksybenzon obecny jest nawet w 3500 produktach kosmetycznych z filtrem UV, a jego toksyczność jest na tyle wysoka, że koralowcom może zaszkodzić w stężeniu odpowiadającym objętości jednej kropli wpuszczonej do sześciu pełnowymiarowych basenów olimpijskich. Tymczasem w wielu miejscach, zwłaszcza popularnych wśród turystów, stwierdza się stężenie 23-krotnie wyższe. Nic więc dziwnego, że kraje wyspiarskie położone w rejonach raf koralowych zdecydowały się na wprowadzenie zakazu stosowania preparatów zawierających szkodliwe dla koralowców związki. Takie kroki podjęły m.in. Republika Palau czy amerykański stan Hawaje, a częściowo także Meksyk i Belize.

Krem kremowi nie równy

Kremy przeciwsłoneczne stosujemy z troski o delikatną skórę. Doniesienia o nowotworach powodowanych nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne napawają nas strachem. Wykorzystują to koncerny kosmetyczne, które przed wakacjami mogą liczyć na łatwy zarobek – kierowani obawami chętnie kupujemy każdy produkt, który ma w nazwie skrót SPF z zadowalająco dużą liczbą obok.

Tymczasem warto wiedzieć, że krem, kremowi nierówny. Popularne preparaty są zazwyczaj nafaszerowane chemią a skutki ich stosowania bywają opłakane. Czym w takim razie charakteryzuje się dobry krem przeciwsłoneczny?

  1. Jest oparty na  filtrach mineralnych przede wszystkim dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku, które w tej właśnie kolejności powinny znaleźć się wysoko w składzie kremu.
  2. Nie szkodzi żywym organizmom. Niestety większość producentów nie podaje informacji o tym, czy krem jest obojętny dla organizmów wodnych.
  3. Zawiera składniki odżywiające skórę narażoną na wysuszanie przez promienie słoneczne. Są to przede wszystkim naturalne oleje np. buriti czy awokado lub masła np. shea czy kakaowe.
  4. Jest łatwy do nakładania i nie pozostawia smug na ciele.
  5. Nie zawiera nanocząsteczek, parabenów, SLS, SLES, PEG i środków konserwujących.

Dobrym przykładem kremu spełniającego najwyższe kryteria jest Eco Bio krem przeciwsłoneczny AnthyllisTo produkt inny niż wszystkie. Jak inne kosmetyki włoskiego producenta spełnia on najwyższe standardy.

Wodoodporny krem przeciwsłoneczny Anthyllis idealnie chroni przed słońcem skórę delikatną i wrażliwą oraz atopową. Nadaje się nawet dla noworodków! Nie zawiera chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, nanomateriałów, parabenów, SLS, SLES, PEG i środków konserwujących. Obecne w kremie filtry roślinne oraz mineralne o małych cząsteczkach nie pozostawiają widocznej gołym okiem warstwy ochronnej. Jego wyjątkowy skład chroni zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Krem przeciwsłoneczny Anthyllis zawiera organiczny olejek buriti bogaty w witaminę A oraz karotenoidy, znany ze swych właściwości nawilżających, odżywczych oraz naturalnej ochrony skóry przed słońcem.

Krem w 100% ekologiczny

Krem Eco Bio przeciwsłoneczny Anthyllis jest najlepszym wyborem nie tylko dla Ciebie oraz Twojego dziecka. Składniki popularnych kremów do opalania bardzo często powodują podrażnienia skóry, oraz prawie zawsze są szkodliwe dla fauny i flory w naturalnych zbiornikach wodnych, do których dostają się między innymi w czasie naszych letnich kąpieli w rzekach czy jeziorach.

Kremy Anthyllis jako jedyne ze znanych nam w Polsce zostały przebadane przez niezależną firmę – Ecoreach pod kątem szkodliwości dla środowiska wodnego i otrzymały najwyższą możliwą ocenę A+++. Jest ona przyznawana produktom w 100% ekologicznym i bezpiecznym dla środowiska wodnego. Warto podkreślić, że badania przeprowadzane są w sposób etyczny, bez narażania na utratę zdrowia żywych organizmów. Produkty Anthyllis zostały również nagrodzone certyfikatem ICEA (Włoskiego Instytutu ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej) –  Eco Bio Comesi wyróżniającym producentów za poszanowanie dla natury i ludzi, jak również dbałość o prawa pracowników i konsumentów.

Nowoczesny Eco Bio krem przeciwsłoneczny Anthyllis zapewni skuteczną ochronę przed słońcem Tobie i Twoim najbliższym. Co ważne, jego III generacja wyprodukowana w 2019 roku ma jeszcze bezpieczniejszy skład i aż 4 certyfikaty – Vegan, Ekocert Cosmos Natural, Allergy Certified i EcolCare A+++. Wybierz jeden z trzech dostępnych wariantów – z filtrem SPF 20, 30 lub 50 aby bez obaw cieszyć się słońcem każdego dnia. Krem przeciwsłoneczny Anthyllis jest do kupienia w największej w Polsce drogerii ekologicznej BetterLand jak również w innych sklepach internetowych i stacjonarnych.