07.03
2019

Jak dobrać właściwy kubeczek menstruacyjny? Porady cupfitterki!


Kubeczki menstruacyjne szturmem zdobyły popularność i przychylność kobiet. Część Pań zniechęca się jednak na samym początku, bo szeroki wybór rozmiarów i kształtów może onieśmielić. Dziś rozwiewamy wszystkie wątpliwości związane z dobraniem właściwego kubeczka menstruacyjnego, a w roli ekspertki zaprosiłyśmy pierwszą i jak dotąd jedyną w Polsce “cupfitterkę”, Gosię Jackowską-Poloch.

kubeczki 2

A więc zdecydowałam się na ten ważny krok i postanowiłam kupić swój pierwszy kubeczek menstruacyjny. Od czego zacząć wybór tego właściwego?

Od zmierzenia wysokości szyjki macicy (podczas pierwszych trzech dni menstruacji). Zalecamy także zapoznanie się z wszelkimi informacjami dotyczącymi wyboru kubeczka, jego aplikacji i pielęgnacji – znajdują się one na blogu Drogerii Ekologicznej Better Land. W artykułach znajdą się informację, jak dobrać swój pierwszy kubeczek. W celu uzyskania pomocy w doborze można napisać maila do cupfitterki Better Land, która od 10 lat doradza kobietom w sprawie miseczek kobiecych oraz podpasek wielorazowych. Mail: cupfitterka@betterland.pl

Od czego zależy wybór rozmiaru kubeczka? Czy wzrost/waga mają znaczenie w doborze właściwego rozmiaru?

Wzrost i waga nie jest istotnym czynnikiem przy wyborze kubeczka menstruacyjnego. Najważniejsze znaczenie ma m.in. wysokość, na jakiej umiejscowiona jest szyjka, obfitość okresu, wiek oraz aktywność seksualna kobiety, kondycja mięśni dna miednicy, a także fakt, czy kobieta cierpi na bóle podbrzusza i hemoroidy.

Ekomenstruacja – dla Ziemi i… dla wygody!

Jednym z kryteriów wyboru kubeczka jest wysokość szyjki macicy, ale sporo kobiet nic o swojej szyjce nie wie. Jak można zmierzyć jej wysokość?

Wysokość szyjki macicy jest sprawą indywidualną dla każdej kobiety. Nie jest ona proporcjonalna do wzrostu czy wagi ciała. Poznanie wysokości, na jakiej mamy umiejscowioną szyjkę jest bardzo ważne. To kluczowa informacja potrzebna do dobrania odpowiedniego kubeczka – aby nie przeciekał oraz nie powodował dyskomfortu podczas użytkowania. Wysokość szyjki warunkuje wybór odpowiedniej długości miseczki – im szyjka umiejscowiona jest wyżej, tym potrzebujemy dłuższy kubeczek i odwrotnie – im szyjka znajduje się niżej, tym wybór pada na krótszy kieliszek.  W pierwszych dniach menstruacji szyjka macicy znajduje się najniżej. Właśnie wtedy dokonujemy pomiaru wysokości (najlepiej dokonywać tego przez pierwsze trzy dni okresu rano i wieczorem).

Jak wykonać pomiar:

Upewnij się, że nie masz zbyt długich paznokci (łatwo o podrażnienie delikatnej wyściółki pochwy), dokładnie umyj ręce oraz miejsca intymne, możesz także założyć medyczne rękawiczki, rozluźnij się, ukucnij lub usiądź. Wprowadź do pochwy środkowy (najdłuższy) palec.  Najprościej natrafić na szyjkę przesuwając palec w górę pochwy po jej przedniej ścianie, czyli tej sąsiadującej z pęcherzem moczowym. Szyjka macicy znajduje się na końcu pochwy i jest inna w dotyku niż jej ścianki – gładsza, zaokrąglona, twardsza. Lekko wystaje, więc można nią nieco poruszyć. Jeżeli jest wrażliwa, może to wywołać dyskomfort. Szyjka macicy nie musi znajdować się w centrum – równie dobrze może być nieco przesunięta w którąś ze stron. Zapamiętaj odległość od wejścia do pochwy, na którą należało włożyć palec, aby wyczuć szyjkę. Później zmierz długość od czubka palca do miejsca, w którym zaczynało się wejście pochwy. Oto wysokość Twojej szyjki macicy.

Zdjęcie kubeczków 1

Czy kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia mogą stosować kubeczek menstruacyjny? Jaki model będzie najlepszy dla dziewic?

Oczywiście, dziewice również mogą stosować kubeczek menstruacyjny, o ile wcześniej używały tamponów. Kobietom, które nie rozpoczęły współżycia poleca się kubeczki o mniejszej średnicy – długość dobiera się wg wysokości szyjki macicy.

Kubeczki menstruacyjne są wykonane z silikonu medycznego o różnej twardości. Którym kobietom bardziej będzie pasował miękki a którym twardy kubeczek?

Na rynku jest bardzo duży wybór kubeczków menstruacyjnych. Różnią się one np. rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Rekomendujemy kubeczki marek Lunette, Mooncup, Lady Cup, bo mamy pewność, że zostały wykonane z najwyższej jakości silikonu medycznego. Często kontaktują się z nami Klientki, które zakupiły kubeczek na chińskiej stronie internetowej tzw. Ali – po jakimś czasie dochodzi do zniszczenia kubeczka, potrafi rozlecieć się w ręce, a to dlatego, że został on wyprodukowany ze słabej jakości silikonu.

Zasada jest taka: jeśli kobieta jest aktywna fizycznie, uprawia sporty wzmacniające mięśnie kegla np. jogę, jazdę konno, pole dance, czyli im silniejsze, mocniejsze mięśnie dna miednicy – tym wybieramy twardszy kubeczek. Jeśli mięśnie są słabsze, bardziej wiotkie, kobieta nie jest aktywna fizycznie – lepiej korzystać z bardziej miękkiego kubeczka. Podobnie stan zdrowia kobiety odgrywa bardzo ważną rolę w wyborze odpowiedniego stopnia twardości kubeczka. Jeśli kobieta cierpi na hemoroidy, bóle podbrzusza, ma skłonności do chorób układu moczowego lub ma nadwrażliwą pochwę – lepiej zastosować kubeczek miękki.

Kubeczek menstruacyjny – wygodniej w czasie menstruacji

Jakie są przeciwwskazania anatomiczne, przy których stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest niemożliwe?

Przeciwwskazaniem anatomicznym do stosowania kubeczka jest bardzo nisko umiejscowiona szyjka macicy – taka, przy którym nawet najkrótszy kubeczek sprawia dyskomfort i wystaje z pochwy.

Mamy już wybrany kubeczek, ale coś nie działa.

Jeśli kubeczek nie otwiera się całkowicie może okazać się, że jest zbyt miękki, zbyt szeroki (nie ma miejsca na otwarcie się) lub zbyt długi (znajduje się obok szyjki). Należy zastanowić się nad każdym aspektem (długość, szerokość, miękkość) i spróbować dobrać bardziej odpowiedni kubeczek. Może być też tak, że aplikujemy kubeczek zbyt głęboko – obok szyjki. Należy pamiętać, że kubeczek powinno się aplikować nieco niżej niż tampon. Warto spróbować także innej metody składania kubeczka albo innej pozycji, np. podczas siedzenia na toalecie, przy kucaniu lub w pozycji stojącej.

Jeśli kubeczek jest dobrany właściwie oraz otwiera i zasysa się bez problemu, miseczka przecieka najprawdopodobniej dlatego, że jest przepełniona. Drugą opcją jest to, że kubeczek jest zbyt miękki – silne mięśnie potrafią zgniatać kubeczek, a co za tym idzie jego objętość się zmniejsza lub krew spływa bokiem. Można to sprawdzić wkładając palec do środka i dotykając ścianek kubeczka – jeśli są spłaszczone, kubeczek nie będzie spełniał swojej funkcji.

Dużą popularnością cieszą się ostatnio kubeczki menstruacyjne z portali typu aliexpress. Czy kupowanie takich produktów, ze względu na atrakcyjną cenę jest dobrym i bezpiecznym pomysłem?

Kubeczki kupione na portalach typu aliexpress najczęściej są podróbkami oryginałów. Jednak nie chodzi tu tylko o uczciwość konsumencką. Niestety, nie mamy pewności, z jakich materiałów zostały wykonane te kubeczki, czy posiadają certyfikaty, czy zastosowane materiały są bezpieczne dla zdrowia, jakich barwników użyto do ich produkcji oraz w jakich warunkach są produkowane. Niektóre kubeczki nieznanego pochodzenia po prostu rozpadają się w dłoni. Taki kubeczek z pewnością nie posłuży nam tak długo, jak ten oryginalny (przypomnijmy, że oryginalnego produktu możemy używać do 10 lat) oraz szybko może stracić swój pierwotny kształt. Nie ryzykuj własnym zdrowiem!

kubeczki


Wpis przygotowano we współpracy z Drogerią Ekologiczną Betterland