14.08
2017

W głąb rezerwatu ścisłego [fotorelacja]


Koniec lipca, to kolejna wizyta w Puszczy. Wizyta, a może bardziej powrót? Chyba powrót będzie tutaj właściwszym określeniem, bo Puszcza, to trochę takie „moje miejsce”, a do swoich miejsc się po prostu wraca…

Spędziliśmy w Puszczy prawie 4 dni. Zdążyliśmy ponownie odwiedzić północ i urokliwe Stare Masiewo – wieś na końcu świata, z żurawiami studziennymi na podwórkach i brukiem pod warstwą asfaltu. Przeszliśmy drugi raz szlak turystyczny „Wokół uroczyska głuszec”, a także zapuściliśmy się w głąb Rezerwatu Ścisłego BPN – po tej wyprawie dość długo nie mieliśmy już mocy na wędrówki ?

Leśne Licho

Stare Masiewo i szlak „Wokół uroczyska głuszec”

Praktycznie podczas całej trasy byliśmy na szlaku sami w otoczeniu ogromu zieleni, ciszy przerywanej śpiewem ptaków i odgłosami drzew. Niektórzy mówią, że charakterystyczny odgłos drzew, to znak, że drzewa rosną – mnie się ta interpretacja podoba ?

Leśne Licho

Leśne Licho

Leśne LichoKolorowy łzawnik i naturalne, świerkowe odnowienie.

IMG_9525

IMG_9526Uwielbiam porosty, są trochę nie z tego świata i ciągle nieodkryte. Tutaj chrobotek szydlasty.

IMG_9527Trzęsak pomarańczowożółty.

IMG_9528

IMG_9529Mój ulubieniec, którego w zeszłym roku wytrwale poszukiwałam i znalazłam w białoruskiej części Puszczy. Tym razem spotkaliśmy go kilka razy. Gorejący grzyb, czyli pięknoróg.

IMG_9530Ekspozycja kolejki wąskotorowej na szlaku. (Fot. Krzysiek)

IMG_9531Biały grzyb, być może któryś mleczaj. (Fot. Krzysiek)

IMG_9532W porównaniu z majem, teren nieco przesechł.

IMG_9533Chata w Starym Masiewie.

Rezerwat Ścisły

W maju odwiedziliśmy już Rezerwat Ścisły i po najdłuższej ogólnodostępnej trasie – do Dębu Jagiełły, nadal czuliśmy niedosyt i niezaspokojoną ciekawość tego miejsca.

Dzięki dociekliwości Krzyśka oraz niezawodnej białowieskiej „Sóweczce”mieliśmy możliwość doświadczenia tego miejsca bardziej i zapuszczenia się w obszary, które nie są standardowo odwiedzane przez turystów. „Sóweczka” zadbała o niezbędne pozwolenia oraz przewodnika, abyśmy z rana mogli wyruszyć na 18 km marsz po Rezerwacie Ścisłym. Cała wyprawa trwała 6 godzin, pod koniec czuliśmy zmęczenie i nie mieliśmy jak zwykle ochoty szukać kolejnego szlaku do przejścia na wieczór, wybraliśmy leżenie w hamaku ?
Rezerwat Ścisły zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie niż za pierwszym razem. Zachwycają powalone drzewa, których nikt z Puszczy nie zabiera, a które zapewniają warunki do życia innym organizmom – zaczynając od grzybów i porostów, idąc dalej przez chrząszcze, a kończąc na ptakach.

To co dzieje się w Rezerwacie Ścisłym, to idealny krąg życia, lekcja przemijania i odradzania się. Widać jak bardzo system jest powiązany, jak jedno życie jest zależne od drugiego.

Tutaj czuć, że przyroda ma wartość nieprzeliczalną na pieniądze, że można z niej czerpać mądrość i zyskiwać spokój ducha – zatrzymać się i być tu i teraz, a to chyba najcenniejsze co możemy dostać. Wydaje mi się, iż cała Puszcza Białowieska ma taką „moc”, jednak w Rezerwacie Ścisłym jest ona niezakłócona.

IMG_9534

IMG_9535

IMG_9573Puszczyk zwyczajny, odmiana brązowa. Pierwsza wolno żyjąca sowa jaką widzieliśmy z bliska ?

IMG_9536Dąb Jagiełły. Legenda głosi, że siedział pod nim sam Władysław Jagiełło przed łowami zorganizowanymi przed wyprawą grunwaldzką. Dąb został pokonany przez wichurę pod koniec października 1974 r.

 IMG_9537Śluzowiec – wykwit piankowaty. Śluzowce to bardzo ciekawe stwory, ani to zwierzęta, ani to grzyby, a się ruszają – maksymalnie 5 mm. na godzinę.

IMG_9538

IMG_9539Próchnilec maczugowaty, czyli palce umarlaka.

IMG_9540Pięknie odciśnięte ślady w błocie, prawdopodobnie stąpał tędy borsuk. (Fot.Krzysiek)

IMG_9541Odpoczynek na mostku na Orłówce.

IMG_9542

IMG_9543

IMG_9544

IMG_9545Sikorka uboga. (Fot. Krzysiek)

IMG_9546Kolejny śluzowiec – śluzak krzaczkowaty.

IMG_9547Pniarek obrzeżony.

IMG_9548

IMG_9549

IMG_9550

IMG_9551Wawrzynek wilczełyko. Roślina ma bardzo silne właściwości trujące. (Fot. Krzysiek)

IMG_9552Kolejny grzyb o niestandardowym wyglądzie – świecznica rozgałęziona. (Fot. Krzysiek)

Żółta ścieżka w Pogorzelcach

Pod koniec upalnego dnia wybraliśmy się na krótki spacer w Pogorzelcach. Zachodzące słońce w Puszczy, świeże ślady zostawione przez żubry, stukanie dzięcioła i obłędne światło – magia w czystej postaci.

IMG_9553

IMG_9554

IMG_9555

IMG_9556

IMG_9557

IMG_9558

IMG_9560

IMG_9559

IMG_9561

Białowieża – na zakończenie

IMG_9562

IMG_9563


Blog dokumentujący leśne wyprawy leśnych ludzi - Natalii i Krzyśka. Powstał z zamiłowania do natury, lasów, a w szczególności jednego wyjątkowego lasu - prastarej Puszczy Białowieskiej - http://www.lesnelichoblog.com.pl