15.08
2017

Żywe breloczki – ludzka głupota i okrucieństwo nie znają granic


Od wieków ludzie traktowali zwierzęta jak istoty podległe, nie troszcząc się o ich dobro w większym stopniu, niż wymagała tego możliwość uzyskania korzyści z ich hodowli. Jednak przed laty, skala okrucieństwa wobec czworonogów była zazwyczaj dużo mniejsza niż ma to miejsce teraz. Tradycyjna hodowla nie zakładała maksymalizacji zysku za wszelką cenę. Pożywienie pochodzenia zwierzęcego było drogie, a jego uzyskanie wymagało dużo pracy. Tym samym jedyna mleczna krowa w gospodarstwie mogła liczyć na przyzwoite warunki życia i względny szacunek domowników.

żywe breloczki

O ile w wielu dziedzinach życia globalizacja przyniosła nam sporo korzyści, o tyle z perspektywy zwierząt możemy mówić jedynie o klęskach i porażkach. Nie mówimy już o hodowli zwierząt, lecz o przemysłowej produkcji mięsa, mleka, nabiału, jaj… Zwierzęta hodowlane zostały obdarte z wszelkiej godności. Rodzą się aby żyć w ciemnych i ciasnych halach, boksach i klatkach. Przewożone są na drugi koniec kontynentu w strasznych warunkach, aby zakończyć życie jako parówki, kotlety czy para butów. W dobie tanich linii lotniczych i otwartych granic, niemal każdy może z odrobiną determinacji zapolować na żyrafę w Afryce, czy zjeść zagrożonego wyginięciem tuńczyka w tokijskiej restauracji.

Znęcanie się nad własnymi pupilami czy porzucanie ich bez powodu również nie należą do rzadkości, nie wspominając o okrutnych praktykach cyrkowej tresury. Jednak apogeum okrucieństwa i bezmyślności można zaobserwować obecnie w Chinach, gdzie nastała „moda” na żywe breloczki. Małe zwierzęta takie jak żółwie, jaszczurki, węże, żaby czy ryby zamykane są w szczelnych plastikowych woreczkach częściowo wypełnionych wodą z barwnikiem oraz koralikami lub innymi elementami dekoracyjnymi. Wielkość woreczka uniemożliwia im poruszanie się. Są skazane na niemal pewną śmierć przez uduszenie, o ile nabywcy nie zdecydują się w porę wypuścić ich na wolność. Z niepojętych względów żywe breloczki znajdują wielu nabywców i są traktowane jako atrakcyjna pamiątka z wakacji. Czy bezmyślność i okrucieństwo mają jakieś granice?

żywe breloczki

żywe breloczki

Źródła: Force Change – “End the sale of live animal kaychains”, zdjęcia: Force Change, The Dodo.