26.04
2017

Zakaz jedzenia psów i kotów na Tajwanie. Pierwszy w Azji!


Na Tajwanie wprowadzono zakaz jedzenia psów i kotów. Zdaniem organizacji broniących praw zwierząt, to prawdziwy przełom. Oprócz zakazu spożywania mięsa w zmienionym prawie znalazły się także zapisy walczące z okrucieństwem wobec tych zwierząt.

zakaz jedzenia psówZakaz wprowadzony na Tajwanie jest precedensowy w Azji / źródło: Psy.pl

Za  jedzenie psów i kotów lub handel ich mięsem ustawa przewiduje kary, które będą wahać się od 1640 do 8200 dolarów. Ustawa  zakazuje również ciągnięcia zwierząt na smyczy za samochodami i motocyklami, co jest niekiedy formą “wyprowadzania ich na spacer”. Zwiększony został także czas jaki w więzieniu spędzi osoba skazana za znęcanie się nad zwierzętami – teraz będą to dwa lata oraz grzywna do 65 500 dolarów. Dodatkowo, osoby skazane z tytułu tego paragrafu muszą liczyć się z upowszechnieniem do wiadomości publicznej swojego wizerunku.

Przepisy wprowadzone na Tajwanie są postępowe i stanowią element narastającego w Azji trendu zmierzającego do skończenia z handlem psim mięsem – mówi Wendy Higgins z Humane Society International. Problem ochrony tych zwierząt dotyczy wielu krajów. Psie mięso jest spożywane między innymi na Filipinach, w Korei, Indonezji oraz niektórych regionach Chin. Co roku na azjatyckie stoły trafia prawdopodobnie nawet 30 mln psów, z czego w samych Chinach jakieś 10-20 mln.

Temat dobrostanu psów w Azji powraca co roku w związku z cieszącym się złą sławą Festiwalem Psiego Mięsa w chińskim Yulin. Szacuje się, że w czasie tej imprezy zabijanych i spożywanych jest tam około 10 tysięcy psów.  Jednocześnie wiele regionów Chin nie podchodzi entuzjastycznie do tej “tradycji” opowiadając się za zakazem organizowania festiwalu. Rośnie również poparcie dla ustawowego ograniczenia jedzenia psiego mięsa.

Mamy nadzieję, że sygnał z Tajwanu będzie wyraźny dla innych rządów i poskutkuje w przyszłości wprowadzeniem podobnego prawa tam, gdzie zakazu spożywania mięsa psów i kotów jeszcze nie ma.

 

Źródło: National Geographic, Psy.pl


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.