16.12
2017

Karpie (ledwo) żywe


Ze wszystkich tradycyjnych, świątecznych potraw, zwyczaj jedzenia karpia jest prawdopodobnie najsmutniejszy. Nikomu nie przychodzi do głowy sprzedawanie żywych śledzi czy łososi. Tymczasem duszące się w minimalnej ilości, mętnej wody karpie są nadal zbyt powszechnym widokiem. Nie ma naszej zgody na takie traktowanie żywych stworzeń, ani na co dzień, ani od święta.

IMG_2618

Widzisz karpie trzymane w koszmarnych warunkach? Nie czekaj – od razu działaj! Co powinieneś zrobić? Po kolei:

1. Zrób zdjęcia i filmy!

2. Wezwij policję – muszą przyjechać! Znęcanie się nad zwierzętami to zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt przestępstwo, a policja ma obowiązek reagować na każde zgłoszenie! Przy wezwaniu powołaj się na art. 6 ust. 2 pkt 18 ustawy o ochronie zwierząt (transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody uniemożliwiającej oddychanie jest znęcaniem się nad zwierzętami i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2). Jeśli policja odmówi przyjazdu – poinformuj nas o tym.

3. Po powrocie do domu prześlij filmy i zdjęcia wraz z opisem sytuacji na: ryby@viva.org.pl

4. Powiadom wszystkie służby odpowiedzialne za kontrole – wzory pism znajdziesz na naszej stronie http://krwaweswieta.pl/ lub w notatkach na Bojkotujemy sklepy sprzedające żywe ryby

5. Podpisz petycję: http://krwaweswieta.pl/petycja.php

Źródło: Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva