17.01
2017

Jak zbudować karmnik dla ptaków? To bardzo proste!


Mróz trzaska, śnieg sypie. Zima w pełni. Jeśli rozważasz dokarmianie ptaków, teraz jest na to najlepsza pora. Napewno słyszałaś już, że łabędzi i kaczek nie należy karmić chlebem. Zarówno ptakom w parku jak i tym, które goszczą w karmniku najlepiej podawać ptasie, a nie własne przysmaki. A może jeszcze nie masz karmnika? Zrób go natychmiast. Oto najprostszy sposób na świecie!

Potrzebne będą:

  • 1 pomarańcza
  • sznurek
  • pokarm dla ptaków

W sklepie zoologicznym można kupić gotowe mieszanki ziaren dla ptaków. Można też przejrzeć zawartość szafek kuchennych i wygospodarować coś z własnych zapasów. Wartościowym pożywieniem będą: ziarna zbóż, pestki słonecznika, płatki owsiane a także suszone owoce oraz orzechy. Unikamy soli oraz chemicznych dodatków takich jak konserwanty czy barwniki.  Ptakom nie służy też pieczywo ani wątpliwej świeżości resztki z naszego stołu.

Najprostszy karmnik

Pomarańczę obieramy w taki sposób aby jej wydrążone połówki utworzyły dwie miseczki.  Świetnie sprawdzą się skórki pozostałe po wyciskaniu sok.

karmnik dla ptaków

Wydrążone skórki pozostawiamy do wyschnięcia – dzięki temu miseczki stwardnieją i ulotni się zapach pomarańczy. Przygotowujmy sznurek na którym zawiśnie karmnik oraz ptasie pożywienie.

karmnik dla ptaków

Zanim skórka pomarańczy całkiem wyschnie, przebijamy w niej dziurki na sznurek.

karmnik dla ptaków

Przez dziurki przewlekamy sznurek na którego końcach wiążemy supełki. Konstrukcja musi być solidna, aby nie zarwała się pod ciężarem pierwszych gości. Miseczkę wypełniamy pokarmem.

karmnik dla ptaków

Karmnik wieszamy na oknie, balkonie, albo pobliskim krzaku. Koniecznie w miejscu gdzie będzie nam się chciało uzupełniać go aż do wiosny.

 karmnik dla ptaków

Jak dokarmiać ptaki

  1. Ptaki to nie latające śmieciarki. Jeśli chcesz się pozbyć czerstwego chleba, starych ziemniaków albo spleśniałej kaszy, to wrzuć je do śmietnika, a nie do karmnika.
  2. Ptaki potrzebują naszej pomocy zimą, gdy mają ograniczony dostęp do pożywienia. Na wiosnę karmniki można usunąć. Natura sama sobie poradzi. Do dokarmiania wracamy w pierwsze mrozy.
  3. Pamiętaj o drapieżnikach! Umieść karmnik wystarczająco wysoko, aby nie doskoczył do niego kot. Unikaj również dobrze wyeksponowanych gałęzi, gdzie na małe ptaszki chętnie przyczają się ich więksi kuzyni.

Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.