13.02
2017

Prawdziwe vs. sztuczne – jak sprawdzić czy mamy do czynienia z futrem zwierzęcym?


Kupując odzież w sklepie, zawsze warto mieć pewność czy nie zawiera ona chociażby elementów wykonanych z futra zwierzęcego. Większości z Was futro kojarzy się z zapewne z drogim płaszczem ze lśniącymi i miękkimi włoskami, który nosi się na specjalne okazje. Większość też nie wyobraża sobie zakupu tak luksusowego produktu, więc nie posiadając go w szafie, można poczuć ulgę, że udało się nie przyłożyć ręki do cierpienia zwierząt. Jednak nie zawsze tak to wygląda.

Prawdziwą zmorą wszystkich osób bojkotujących ten produkt są dodatki futrzane, takie jak obszycia rękawów, kapturów czy czapek. Trzeba uważać, gdyż one też mogły zostać wykonane z futra zwierząt: jenotów, królików czy lisów. Sztuczne futra i dodatki futrzane są obecnie wykonane z wysokiej jakości włókien, do złudzenia przypominających te prawdziwe. Łatwo zatem o pomyłkę.

Futro: prawdziwe czy sztuczne

Jak sprawdzić czy kurtka, którą właśnie sobie upatrzyliśmy w sklepie, będzie pod tym względem bezpieczna? Poniżej przedstawiamy dla Was trzy rodzaje testów, dzięki którym w szybki i łatwy sposób nauczycie się dokonywać odpowiednich wyborów. Pamiętajcie też, że jeżeli nie macie pewności co do materiału, lepiej poszukać czegoś innego.

Sprawdź bazową warstwę materiału – skóra naturalna czy tkanina?

Aby to uczynić, najlepiej jest rozdzielić włosie palcami i spojrzeć, jak wygląda materiał u jego podstawy. Jeżeli włosie jest gęste i nie możesz tego zrobić, poszukaj jakiegoś miejsca przy obszyciu, gdzie można to zrobić lub sprawdź, czy masz możliwość obejrzenia nieowłosionej strony materiału.

  • Futro zwierzęce – bazą jest skóra zwierzęca (z reguły biała, ale może też przybrać kolor, jeżeli futro było barwione).
  • Futro sztuczne – baza będzie wyglądała jak siateczka z bardzo drobnymi oczkami, z której „wychodzą” włosy.

Sprawdź, czy końcówki włosów są wyregulowane.

Zarówno sztuczne, jak i prawdziwe futro może mieć różne kolory i długości. O ile sztuczne futra z reguły będą równo „przystrzyżone”, trzeba mieć na uwadze to, że zwierzęce nie będzie tak wyglądać. Włosy mogą nieznacznie różnić się od siebie długością czy odcieniem i można sprawdzić, czy najdłuższe z nich obcięte są na prosto, czy też zwężają się ku końcowi. Jeżeli zauważycie to drugie, to najprawdopodobniej macie do czynienia z futrem zwierzęcym. Pomocnym może się okazać dobre oświetlenie, szkło powiększające lub przytrzymanie materiału na tle białej ściany.

  • Futro zwierzęce: włosy, szczególnie te grubsze, najczęściej zwężają się ku końcowi. Trzeba jednak uważać, bo włosie też mogło zostać przystrzyżone.
  • Futro sztuczne: włosy zostają równo przycięte.

Sprawdź, jak próbka włosia zachowuje się po spaleniu

To opcja do wypróbowania tylko wtedy, gdy masz w domu futro – stanowczo odradzamy przeprowadzanie tego eksperymentu w sklepie. Zapach palonego włosia zwierzęcego jest podobny do ludzkiego. Sztuczne futro najczęściej jest wykonane z akrylu lub poliestru i ich zapach będzie zupełnie inny. Wytnij kilka włosów z futra, złap je pęsetą i podpal zapalniczką nad zlewem. Zachowaj ostrożność. Zapach wszystko wyjaśni.

Źródło: OtwarteKlatki.pl