25.04
2019

Odpowiedzialna moda od kuchni. Fashion Revolution Week 2019


Fundacja Kupuj OdpowiedzialnieFairtrade Polska i Fashion Revolution Poland rozpoczynają cykl spotkań dla osób ze świata mody zainteresowanych zrównoważoną i sprawiedliwą produkcją odzieży. 27 kwietnia organizowane jest spotkanie w Warszawie, a 11 maja w Krakowie.

Przemysł odzieżowy generuje wiele problemów społecznych i środowiskowych. Uprawą bawełny, z której uszyta jest większość naszych ubrań, zajmuje się ok. 100 milionów rolników z krajów rozwijających się, często żyjących w ubóstwie. Prawa osób pracujących w fabrykach ubrań są łamane, podobnie jak podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dobitnym przykładem jest zawalenie się fabryk w kompleksie Rana Plaza 24 kwietnia 2013 roku, gdzie zginęło ponad tysiąc osób.

Odpowiedzialna moda oraz wiarygodne systemy certyfikacji (np. Fairtrade, który wspiera rolników uprawiających bawełnę oraz pracowników na wszystkich etapach produkcji tekstyliów) są jedyną alternatywą dla trendu fast fashion. Rozwiązanie podpowiada Maria Huma, Prezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, ekspertka ds. tekstyliów i bawełny w Fairtrade Polska:

Coraz więcej firm stara się produkować odpowiedzialnie. Firmy te mają spory potencjał, aby wprowadzać różne sprawdzone innowacje, np. korzystać z bawełny z certyfikatem Fairtrade. Certyfikat ten umożliwia rolnikom uzyskanie uczciwej ceny, wsparcie techniczne, szkolenia i doradztwo oraz tzw. premię Fairtrade, o wykorzystaniu której rolnicy decydują sami i którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych”

Spotkania „Odpowiedzialna moda od kuchni” mają na celu stworzenie platformy wymiany informacji, wiedzy i dobrych pomysłów między osobami, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z modą, jak również tymi, które etyczną produkcją ubrań zajmują się na co dzień. Do projektu zaproszono szereg ekspertów i ekspertek specjalizujących się w temacie odpowiedzialnej mody.

INFORMACJE DODATKOWE:

Więcej na temat spotkań „Odpowiedzialna moda od kuchni” można dowiedzieć się TUTAJ.

Informacje na temat produkcji bawełny oraz certyfikacji Fairtrade znajdą Państwo TUTAJ.