17.12
2018

143 miliony ludzi będzie zmuszonych do ucieczki. Powód? Zmiany klimatu.


Skutków globalnych zmian klimatu doświadczamy coraz częściej i coraz dotkliwiej. Tegoroczne sierpniowe fale upałów, czy zeszłoroczna nawałnica, która nawiedziła Bory Tucholskie wywołując w regionie stan klęski to epizody, których przyczyn można upatrywać w rosnącym systematycznie słupku rtęci. Choć każde z tych wydarzeń niesie za sobą zniszczenia materialne i ludzkie dramaty, to na co dzień łatwo o nich zapominamy.

Są jednak rejony świata, które już dziś znacznie dotkliwiej odczuwają globalne zmiany klimatu, targane są ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, a codzienne życie staje się tam nie do zniesienia. Prędzej czy później miliony ludzi zamieszkujący dziś te regiony wyruszą w podróż w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca – z dostępem do żywności i czystej wody pitnej. Bank Światowy szacuje, że na skutek globalnych zmian klimatu, do 2050 roku aż 143 miliony ludzi zmuszonych będzie, by znaleźć nowy dom.

africa-2665100_1280

Brak dostępu do wody pitnej

Według wspólnego raportu WHO i UNICEF, który ukazał się w 2017 roku, wynika, że 4,4 miliarda mieszkańców świata jest pozbawionych odpowiednich warunków sanitarnych, co trzecia osoba na kuli ziemskiej nie ma dostępu do czystej wody w miejscu zamieszkania (ok. 2,1 mld ludzi), z czego 844 miliony ludzi nie ma dostępu do wody pitnej, Już dziś sytuacja dostępu do wody wygląda dramatycznie, a zmiany klimatyczne jeszcze pogłębią ten problem. Szacuje się że do 2025 roku ilość dostępnej wody pitnej w krajach “rozwijających się” ulegnie zmniejszeniu o 50%, a w krajach uprzemysłowionych o 18%.

Dostęp do żywności

Zmiana okresu wegetacji daje się we znaki rolnikom w naszej szerokości geograficznej, choć ocieplenie klimatu może potencjalnie przynieść wzrost produktywności niektórych upraw. Niestety na taki optymistyczny scenariusz nie mogą liczyć producenci żywności chociażby w rejonie Afryki Subsaharyjskiej. Szacuje się, że w Afryce Zachodniej podniesienie średniej temperatury 0 1,5°C spowoduje obniżenie plonów pszenicy aż o 25%. Według danych FAO już dziś na całym świecie chronicznie głoduje aż 815 milionów ludzi, a z każdym rokiem liczba ta się zwiększa.

person-1245789_1280

Utrata miejsca zamieszkania 

Szacuje się, że podniesienie poziomu oceanu światowego o 1 metr zmusi 145 milionów ludzi do migracji. Niektóre rejony świata są w znacznie większym stopniu zagrożone wzrostem poziomu morza, a rządy tych krajów już teraz myślą o tym, jak zapewnić bezpieczne schronienie obywatelom państwa, które może zniknąć pod wodą. Do takich miejsc należą chociażby Malediwy, których 80% powierzchni położonych jest poniżej 1 m.n.p.m.

Co możemy zrobić?

Nasze codzienne wybory mają znaczenie – możemy dołożyć naszą cegiełkę do pogłębiania zmian klimatu lub starać się im przeciwdziałać. To czy wybierzemy samochód czy rower, czy na obiad zjemy wołowinę czy lokalne i sezonowe warzywa, czy kupimy nowe rzeczy czy używane – każdy gest ma znaczenie dla klimatu. Ważne też, żebyśmy wywierali skutecznie presję na decydentów. Bez zmian systemowych nawet najszczersze starania społeczności świata mogą nie być wystarczające do zatrzymania zmian klimatycznych.