08.03
2017

Jak zdrowo i pięknie żyć czyli ekoporadnik Kingi Rusin


„Przez kilka ostatnich lat przekopałam się przez setki artykułów, raportów, badań i wywiadów żeby się dowidzieć jak zdrowo żyć, zachować dobry wygląd, mieć świetne samopoczucie i niespożytą energię. Wnioski dla siebie już wyciągnęłam (…) Nigdy nie czułam się w swoim ciele lepiej!”. W taki sposób o zmianie swojego stylu życia wypowiada się Kinga Rusin, autorka książki „Jak zdrowo i pięknie żyć czyli ekoporadnik”.

Kinga postanowiła podzielić się doświadczeniami nabytymi podczas dążenia do życia zdrowszego i bliższego naturze z czytelnikami. Ekoporadnik to książka bardzo autentyczna i zaangażowana, lekka, ale daleka od bycia powierzchowną. Kinga pisze w sposób osobisty, przytacza liczne historie i anegdoty z własnego życia. Jej styl jest bezpośredni i swobodny, pozbawiony moralizatorstwa.

Książka stanowi obszerne kompendium wiedzy o zdrowym odżywianiu i pielęgnacji. Podzielona jest na pięć części. Rozpoczyna się opowieścią o przebudzeniu Kingi i jej pierwszych krokach na drodze do świadomego życia. Przeplatają się tu różne wątki ekologiczne a także osobista historia problemów ze zdrowiem autorki. Tekst ożywiają piękne fotografie, a także wplecione tu i ówdzie „kartki z notatnika” z osobistymi uwagami Kingi. Zawierają one ciekawe informacje, praktyczne porady oraz spostrzeżenia autorki.

Druga część książki jest smakowitym przewodnikiem po zdrowym odżywianiu. Oprócz pięknie sfotografowanych przepisów znajdziemy tu wiele praktycznych porady, odnośnie przygotowywania posiłków, wartościowych składników czy cennych właściwości niektórych pokarmów.

Część trzecia dotyczy naturalnej pielęgnacji. Autorka przekonuje nas, że żaden specyfik wyprodukowany w oparciu o ropę naftową, wbrew temu co chcą nam wmówić reklamodawcy, nie zmieni naszego życia na lepsze. Zachęca do uważnego czytania etykiet oraz przygotowywania własnych kosmetyków.

Czwarta część to zbiór sposobów Kingi na utrzymanie ciała w dobrej formie. Znajdziemy tu podpowiedzi jak zrzucić kilka kilogramów, właściwie nawilżyć organizm a także … jak zachować wieczną młodość. Część piąta pod tytułem „zbiorek tajemnic” to podsumowanie poradnika, wiedza i motywacja w pigułce, kwintesencja całej książki.

Odważnie o ekologii

W mojej opinii, na szczególne uznanie zasługują fragmenty książki poświęcone ekologii. Wiele osób podejmuje się napisania książek kucharskich, zwłaszcza w czasach kiedy zdrowa kuchnia sprzedaje się lepiej niż świeże bułeczki. Tematy związane z urodą również są poczytne i na czasie. Mało kto natomiast jest gotowy podpisać  się pod wątkiem ekologicznym. Kinga czyni to bez wahania, unikając popadania w skrajności, sprawia, że postawy ekologiczne odbierane są jako naturalne, spontaniczne i atrakcyjne. Ekologia w wydaniu autorki nie kojarzy się z niedomytym hipsterem na manifestacji lecz z kąpielą w czystym jeziorze, piękną cerą i smacznym śniadaniem.

Jeśli nie lubisz otrzymywać porad od innych którzy szli już drogą jaką sama dopiero zaczynasz podążać, raczej nie zasmakujesz w książce Kingi Rusin. Jeśli szukasz prostych wskazówek albo diety odchudzającej  sięgnij po inną pozycję. Jeżeli jednak potrzebujesz źródła inspiracji, pragniesz znaleźć w sobie moc do pozytywnych zmian, nie powierzchownych, lecz prawdziwych, głębokich zmian w różnych dziedzinach życia, bez wahania kupuj Ekoporadnik i daj się uwieść delikatnemu urokowi jego autorki.

 

Kinga Rusin – prezenterka i dziennikarka telewizyjna, wiceprezes FundacjiABCXXI, a także współwłaścicielka marki Put&Rub produkującej kosmetyki ekologiczne. Nie lubi ciętych kwiatów, w samochodzie wozi elektrośmieci i zawsze mówi to, co myśli. Książka “Jak zdrowo i pięknie żyć czyli ekoporadnik” ukazała się nakładem wydawnictwa Burda


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.