10.11
2017

Żubr Pompik. Tropy na śniegu


Z uwagą śledzę pozycje książkowe poświęcone Puszczy Białowieskiej, te dla dzieci także. Tym sposobem w moje ręce trafiła jedna z książek opisujących przygody rezolutnego, małego żubra Pompika. „ŻUBR POMPIK. TROPY NA ŚNIEGU” TOMASZA SAMOJLIKA.

IMG_3963 (1)

Tomasz Samojlik jest nie tylko utalentowanym rysownikiem tworzącym książki i komiksy dla dzieci, jest również doktorem nauk przyrodniczych. Pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, gdzie zajmuje się historią przyrodniczą, m.in. bada wpływ człowieka na Puszczę Białowieską. Połączenie talentu rysownika i pisarza z naukową wiedzą przyrodniczą daje fantastyczny efekt. W lekki i przystępny sposób poprzez przygody żubra Pompika Tomasz Samojlik przemyca cenną wiedzę na temat Puszczy i zwierząt w niej żyjących. Mały czytelnik dowie się jak zwierzęta przygotowują się do zimy, w jaki sposób polują, jak się poruszają, a także dlaczego martwe drzewo w Puszczy jest tak istotne, a wszystko to opatrzone pięknymi rysunkami.

IMG_3964

Pompik jest żubrzym dzieckiem Porady i Pomruka i już od początku jest w pewnym sensie żubrem wyjątkowym – urodził się jesienią, czyli kilka miesięcy później niż inne żubry, jest więc od nich mniejszy. Nie bierze udziału w wyścigach młodych żubrów na polanie, bo nie jest w stanie jeszcze tak szybko i zwinnie biegać, ale też nie do końca interesują go tego typu zabawy… Maluch jest ciekawy świata, chce go poznawać, zadaje mnóstwo pytań i szuka kontaktu z innymi zwierzętami, nie tylko z żubrami, dzięki czemu w książce pojawiają się jeż, łoś, wilk czy borsuk.

IMG_3966

Mały Pompik jest też bacznym obserwatorem, a ze swoich przygód potrafi wyciągać ciekawe wnioski…

IMG_3968

Najbardziej urzekła mnie myśl małego bohatera po całym dniu czekania na coś wyjątkowego.

„(…) Może trzeba tylko dopasować to, czego sobie życzymy, do tego co może się spełnić – pomyślał Pompik i się uśmiechnął (…)”.

IMG_3971

Książka jest urocza, zabawna i co moim zdaniem istotne, ma walory edukacyjne, a jej struktura jest idealna na wieczorne czytanie.

„(…) Martwy z pozoru olbrzym wprost tętnił życiem. W korzeniach żuberek dostrzegł co najmniej kilka ptasich gniazd, po pniu biegały różne owady, z wyglądającymi na wielce zadowolone żuczkami na czele, a z nory pod drzewem wyglądało kilka główek małych borsuczków. Okazało się, że było tu nie mniej tłoczno niż na żubrzej polanie (…)”.

IMG_3970

Pod koniec książki pojawia się jeszcze jedna urocza postać… ?

„Żubr Pompik. Tropy na śniegu”, to tylko jedna z kilku książek opisujących przygody przesympatycznego żubra. Książki można kupić tutaj. Jestem przekonana, że będą świetnym prezentem dla maluchów.

Na podstawie książkowych przygód żubra Pompika powstał serial animowany, który od listopada emitowany jest na TVP abc.


Blog dokumentujący leśne wyprawy leśnych ludzi - Natalii i Krzyśka. Powstał z zamiłowania do natury, lasów, a w szczególności jednego wyjątkowego lasu - prastarej Puszczy Białowieskiej - http://www.lesnelichoblog.com.pl