20.12
2017

Książki o przyrodzie polecają się na Święta


Święta lada dzień, dzieci z niecierpliwością wyglądają świętego Mikołaja, tymczasem pomysłów na prezenty brakuje. Plastikowe zabawki nie są tym co chcielibyśmy podarować, ubrania z sieciówki nikogo już nie cieszą, a drewniane klocki zawalają pół pokoju. Co kupić dziecku które ma już wszystko co chcielibyśmy aby miało, a nawet trochę więcej?

Książka zawsze jest dobrym prezentem. Razem z ciekawą lekturą powinniśmy ofiarować dziecku również czas na czytanie, rozmowę o tym co przeczytaliśmy i wspólną zabawę. Jeśli jeszcze nie znaleźliście idealnego prezentu, może zainspirują Was nasze propozycje. Oto cztery książki o przyrodzie które zainteresują, rozbawią i umilą chwile spędzone z dzieckiem w długie zimowe wieczory.

książki

CZŁOWIEK jaki jest każdy widzi

książki

Co to za dziwne stworzenie? Ma długie odnóża i wąski pysk. Potrafi latać niczym ptak, świeci w ciemności i bardzo nie lubi kiedy ktoś połyka jego młode. Wysoko w górach mała Yeti z zainteresowaniem słucha jak zwierzęta opisują człowieka.  “Człowiek jaki jest każdy widzi” to humorystyczny portret najdziwniejszego ze zwierząt zamieszkujących Ziemię. Pozwoli z dystansem spojrzeć na ludzkie zachowania oraz dostrzec niezwykłe w tym co zwyczajne. Człowiek sieje postrach ale także fascynuje. Czy warto go spotkać, czy lepiej trzymać się od niego z daleka?

“Człowiek jaki jest każdy widzi” – Matuszak Marzena – Wydawnictwo: Dwie Siostry

książki

“Dziwolągi” czyli mało przychylnie o ludziach

książki

W czasie kiedy zwierzęta bawiły się na balu, Dziwolągi zwane ludźmi ukradły im domy. Wycięły jedno po drugim wszystkie drzewa, które dotąd dawały jedzenie i mieszkanie. Pozbawieni schronienia mieszkańcy lasu próbują zaadaptować ludzkie sprzęty do własnych potrzeb. Niestety nowe domy nie dość, że przewracają się na wietrze, to nie dają również owoców. Zwierzęta obmyślają plan i postanawiają dać dziwolągom nauczkę.

Książka o dziwolągach jest pięknie ilustrowana. Nie ma dużo tekstu, ale bardzo wymownie opisuje krzywdę jakiej doświadczają mieszkańcy lasu. Nauczka jaką dostają ludzie, jest nauką dla nas wszystkich i będzie doskonałym pretekstem do rozmów o tym, że las to nie tylko drzewa. Pozwoli ona nawet całkiem małym dziwolągom zrozumieć zasadność ochrony środowiska i troski o przyrodę.

“Dziwolągi” – Cristóbal León , Cristina Sitja Rubio – Wydawnictwo: Dwie Siostry

książki

“W lesie” – zatrważająco aktualna książka o dzikiej puszczy

książki

W lesie” to piękna książka do czytania, szukania, oglądania oraz bardzo poważnych rozmów. Gdy ją otwieramy pojawia się przed nami las, który strona po stronie zostaje unicestwiony. Metalowe szczęki maszyn nie mają litości. Płoszą one zwierzęta, wycinają drzewa. Zagłuszają naturalne dźwięki tętniącego życiem lasu. Czy leniwiec który ukrył się w konarach drzew zdąży uciec? Las rośnie długo, ale ginie szybko. Czy niszczycielskie maszyny człowieka zgładzą go na zawsze?

“W lesie” –  Sophie Strady – Wydawnictwo: Dwie Siostry

książki

“GRZYBY – dziwne fakty z życia grzybów o których nie mieliście pojęcia”

książki

Grzyby to najbardziej tajemnicze, różnorodne i niedoceniane organizmy na świecie. Dotąd udało się opisać zaledwie 7% ich gatunków. Znajdziemy je w każdym zakątku Ziemi, pod wodą, w mroźnych szczelinach a nawet we własnym brzuchu. Potrafią świecić, wydawać nieprzyjemne zapachy a niektóre bywają śmiertelnie trująca. Inne są jadalne a niekiedy tak smaczne, że ludzie są gotowi zapłacić za nie fortunę.

GRZYBY – dziwne fakty z życia grzybów o których nie mieliście pojęcia” to rewelacyjna pozycja dla wszystkich młodych przyrodników. Znajdziecie w niej niezliczone ciekawe informacje podane w niezwykle przystępny sposób. Jesteście gotowi na wspólne czytanie o grzybach?

“Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” – Liliana Fabisińska – Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

książki

 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.