28.02
2017

Jedz lokalnie, działaj globalnie! Międzynarodowy konkurs video dla młodzieży


Czy wiecie, skąd pochodzi żywność na Waszych talerzach? Czy wiecie, jaka jest jej jakość? A może słyszeliście o przemysłowej produkcji żywności, która wpływa na pogłębianie zmian klimatu, wyczerpywanie zasobów naturalnych i na społeczności rolników na całym świecie?

konkurs jedz lokalnie działaj globalnie

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu dla uczniów i uczennic gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych “Jedz lokalnie, działaj globalnie”: 

Jako Polska Zielona Sieć oraz Fundacja Otwarty Plan organizujemy konkurs video towarzyszący międzynarodowemu projektowi Jedz lokalnie, myśl globalnie. Wspólnie z uczniami i uczennicami z gimnazjów oraz liceów, chcemy poszukać odpowiedzi na powyższe pytania i zastanowić się nad ich rozwiązaniem. Poszukujemy kreatywnych pomysłów na lokalne działania, które są odpowiedzią na problemy związane ze współczesną produkcją i konsumpcją żywności. Zaprezentujcie swoje pomysły w postaci krótkich filmów, a najlepszy z nich w postaci profesjonalnej produkcji, która wykonamy, będzie miał szansę dotrzeć do tysięcy ludzi w Polsce i Europie!

Nagrodzona praca na poziomie krajowym zaprezentowana zostanie w ogólnopolskich mediach, a autor/autorka pomysłu otrzyma profesjonalnie wyprodukowane video na bazie scenariusza wcześniej przesłanej pracy. Zwycięzca konkursu na poziomie krajowym, przejdzie do etapu międzynarodowego, w którym udział weźmie czternaście państw związanych z projektem.

Jaki przygotować film?

Klip może być nagrany komórką, tabletem lub aparatem. Powinien trwać około 30 sekund. W wyjątkowych przypadkach do udziału w konkursie dopuszczone będą filmy dłuższe niż 30 sekund jednak nie dłuższe niż 60 sekund. Jeżeli dłuższy film wygra konkurs, w trakcie profesjonalnej produkcji zostanie on skrócony do maksymalnie 30 sekund. Kluczowy jest pomysł i znajomość zagadnień związanych z odpowiedzialną konsumpcją, a także zachęcenie widzów do zmiany nawyków żywieniowych lub myślenia o żywności. Autorem/autorką filmu może być jedna osoba lub grupa uczniów/uczennic. Możecie przygotować kilka filmów.

Jaka tematyka filmu?

I. Odpowiedzialna konsumpcja Inspiracje Zastanówcie się, jaką żywność wybierać, aby mniej szkodzić przyrodzie i wspierać rolników. Czy daleki transport żywności jest dobry dla naszej planety (zużycie energii, emisja gazów cieplarnianych, produkcja opakowań, konserwanty)? Pokażcie, że warto czytać etykiety. Krytycznie spójrzcie na reklamy oraz strategie marketingowe producentów żywności i dużych sieci handlowych. Gdzie najlepiej kupować żywność (kooperatywy spożywcze, lokalne targi, prosto od rolnika)? Opowiedzcie o oznaczeniach Fair Trade (Sprawiedliwego Handlu), ekocertyfikatach, opakowaniach (czy są konieczne, ile razy ich używamy, co się z nimi dzieje później?), o tym, jak przemysłowa produkcja oleju palmowego przyczynia się do wycinki lasów tropikalnych.

2. Ogrodnictwo miejskie/lokalne Inspiracje Przedstawcie korzyści z lokalnej uprawy żywności w sposób ekologiczny. Opowiedzcie o tym, jak założyć własny ogród lub ogród społecznościowy, który oprócz dostarczania żywności uczy współodpowiedzialności i zaangażowania. Wypromujcie ogrodnictwo miejskie w różnorodności jego form (ogrody społecznościowe, szkolne, ogrody w skrzynkach, farmy okienne, ogródki działkowe) i ukażcie korzyści, jakie mogą nam przynieść (zdrowe, tanie i wysokiej jakości żywność, nowi znajomi, aktywne spędzanie czasu wolnego). Pokażcie, jak założyć ogród np. na balkonie i jakie ekologiczne techniki można zastosować!

3. Marnowanie żywności Inspiracje Zachęćcie widzów do ograniczania marnowania żywności. Opowiedzcie o tym, jak marnowanie żywności wpływa na przyrodę, ekonomię i stosunki społeczne. Pokażcie straty żywności na różnych etapach – od produkcji, przez sklepy oraz nasze zachowanie w domach (pamiętajcie też o żywieniu zbiorowym w hotelach, restauracjach, stołówkach). Co robić z resztkami? Jak możemy ograniczać zjawisko marnowania żywności? Pomyślcie o bankach żywności, foodsharing’u (dzieleniu się żywnością), jadłodajniach, kompostownikach itp.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 24 marca 2017. Więcej informacji, formularze zgłoszeniowe oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie Globalne Południe.