01.01
2019

Ekologiczne wyzwania na 2019 rok!


Od pierwszych dni Nowego Roku można zauważyć wzmożoną aktywność fizyczną, większą frekwencję na siłowniach i w szkołach językowych. Jednym słowem, gołym okiem widać pospolite ruszenie w realizacji postanowień noworocznych. Jeśli macie swoją osobistą listę planów i postanowień na kolejny rok, to mamy dla Was 5 punktów, które warto dopisać do tej listy. Albo chociaż jeden – na początek! Oto ekologiczne wyzwania na 2019 rok!

1. Ogranicz plastik – albo zerwij z nim na dobre

W naszym podsumowaniu zeszłego roku jako jedno z najbardziej znaczących wydarzeń wymieniliśmy rewolucję w świadomości społecznej dotyczącej problemu zanieczyszczenia plastikiem. Rok 2018 był rokiem wielkiej zmiany i upowszechniania wiedzy o tym, jak szkodliwy jest plastik dla nas i dla środowiska. Niech rok 2019 będzie stał pod znakiem wprowadzania realnych zmian. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, najwyższy czas ograniczyć plastik w Waszym życiu. Własne torby na zakupy, wielorazowe woreczki na produkty na wagę i wielorazowa butelka na wodę to absolutne minimum, ale zmienia bardzo dużo. Przekonasz się szybko, obserwując objętość swojego kosza na śmieci!

2. Rób zakupy od rolnika – zapisz się do kooperatywy!

Przy okazji zmiany daty często podejmujemy postanowienie, by odżywiać się zdrowiej i bardziej świadomie. Mogą w tym pomóc zakupy  prosto od rolnika. Jak to zrobić? Jeżeli mieszkasz w większym mieście, prawdopodobnie masz szansę zapisać się do działającej w Twojej okolicy kooperatywy spożywczej – naszym zdaniem to jeden z najlepszy sposób na uzyskanie dostępu do zdrowej i ekologicznej żywności sezonowej, a przy okazji wspieramy lokalnych producentów. Warte uwagi są też inicjatywy takie jak Rolnictwo Wspomagane Społecznie, Lokalny Rolnik czy Paczka od Rolnika.

W poszukiwaniu zdrowej i lokalnej żywności

3. Spędzaj więcej czasu na łonie przyrody – na zdrowie!

Liczne badania potwierdzają korzystny wpływ przebywania w otoczeniu przyrody na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Kontaktowi z naturą zawdzięczamy lepszą odporność, poprawę nastroju, łagodzenie bólu czy zredukowanie poczucia zmęczenia. Badania wykazały, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy zamieszkują blisko terenów zielonych zażywają mniej antydepresantów niż osoby, w których sąsiedztwie zieleni brakuje. Wykazano także, że już 20 minutowy spacer w pięknych okolicznościach przyrody wystarczy aby zredukować uczucie zmęczenia i poczuć przypływ energii. Nie musisz zaszywać się w puszczy na długie tygodnie, żeby odczuć korzyści obcowania z naturą. Pobliski park lub las i regularna, spokojna aktywność fizyczna to już coś wartościowego!

Witamina N do zaaplikowania od zaraz!

4. Kupuj mniej ubrań – albo nawet wcale

Podobno korzystamy regularnie z zaledwie 20% zawartości naszych szaf, a mimo to, każdego ranka wzdychamy, że nie mamy się w co ubrać i… kupujemy kolejne ubrania, których nie nosimy! A gdyby tak zatrzymać to szaleństwo i zaklęty krąg kupowania i nienoszenia? A gdyby tak docenić zawartość naszej szafy, stworzyć nowe kreatywne zestawy i zamiast kupować… nosić to co mamy? Takie wyzwanie podjęła Agata z Krakowa, która w 2017 roku nie kupiła żadnych nowych ubrań! Jak to możliwe? Przeczytajcie wywiad z Agatą, może i Wy podejmiecie w Nowym Roku podobne wyzwanie?

5. Zaangażuj się! – z sercem

Poczuliście już miętę do ekologicznego stylu życia? Na zakupy nie ruszacie się bez własnej torby, troszczycie się o morskie stwory, które natykają się na plastik i praktykujecie minimalizm? To świetnie. Wszystko co robisz w zaciszy własnego domu jest niezwykle ważne, ale jeśli sprawy środowiska leżą Ci na sercu, spróbuj zaangażować się bardziej! Może dołączysz w tym roku do akcji #Codziennie5 Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, będziesz zbierać plastik z plaży razem z Beatą z bloga Proste Miasta, a może ze znajomymi zorganizujecie kawiarenkę naprawczą dla sąsiadów? Wolontariat i wsparcie organizacji pozarządowych walczących o czyste środowisko może być źródłem ogromnej satysfakcji i radości życiowej.

Dołącz do akcji #zbieramplastikzplazy


Czy na Twojej liście planów noworocznych znalazły się wyzwania związane z ekologicznym stylem życia?