02.05
2019

Najlepsze teksty kwietnia z polskich blogów ekologicznych


Kwiecień upłynął pod znakiem przygotowań do świąt Wielkiej Nocy, jednak na polskich blogach poświęconych ekologii i minimalizmowi nie zabrakło świetnych tekstów, których motywem przewodnim są, tym razem, zmiany klimatu. Zapraszamy na zestawienie najlepszych tekstów kwietnia!

5. Kubeczek menstruacyjny. Hit czy kit?

Olga, autorka bloga makehappyday.com zabiera czytelników w świat kubeczków menstruacyjnych. Kompendium wiedzy, zestawienie ich wad i zalet, oraz relacja z własnych, pierwszych doświadczeń z tą metodą jest świetnym przewodnikiem dla kobiet, które wahają się przed podjęciem decyzji. Wsparcie w tym tekście odnajdą również kobiety, które swoich pierwszych “kubeczkowych” eksperymentów nie zaliczają do sukcesów – nie jesteście same!

4. Tofu? Zrób to sam!

Tofu jest lubianym i często stosowanym substytutem mięsa, jednak osoby, którym bliska jest filozofia zero waste mogą narzekać na trudną dostępność tofu bez plastikowego opakowania. I na to znajdzie się sposób! Na blogu Life Managerki znajdziecie przepis i instrukcję wykonania tofu w domowych warunkach. Wcale nie jest to aż tak trudne, jak można by się spodziewać. Spróbujecie?

Jak zrobić domowe tofu?

3. Klimat na widelcu

Źródeł globalnych zmian klimatycznych zwyczajowo upatrujemy w przemyśle i transporcie. Kasia z bloga ograniczamsie.com udowadnia, że produkcja żywności nie pozostaje bez znaczenia dla stanu ziemskiej atmosfery i emisji gazów cieplarnianych. O zdrowiu, środkach ochrony roślin, zasobach wody i śladzie węglowym żywności z drugiego końca świata – ten tekst otworzy Wam oczy na szeroki kontekst produkcji jedzenia.

Jak Twój obiad wpływa na klimat?

2. Zmiany klimatu to nie mit

Świetną rozmowę z dr Aleksandrą Kardaś, współautorką książki “Nauka o klimacie” i portalu o tej samej nazwie, o globalnych zmianach klimatu przeprowadziła Asia Baranowska z bloga organiczni.eu. Z rozmowy dowiecie się m.in., dlaczego ludzkie mózgi z trudem przyjmują do wiadomości zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych oraz jak ważne, poza prowadzeniem badań naukowych jest ich popularyzacja i przekładanie na język przeciętnego człowieka.

1. Konferencja neutralna dla klimatu

Bardzo ciekawy i praktyczny tekst, który zainteresuje organizatorów różnego rodzaju eventów i konferencji, przygotował Janusz z bloga green-projects.pl. Znajdziecie tam kompletną instrukcję krok po kroku, na co zwrócić uwagę organizując wydarzenie neutralne dla klimatu. Począwszy od oszacowania carbon footprint, przez jego ograniczenie, a finalnie – neutralizację. Polecamy!

Jak zorganizować konferencję neutralną dla klimatu?

Który tekst najbardziej przypadł Wam do gustu? A może macie swoich faworytów nieujętych w zestawieniu? Czekamy na Wasze komentarze!