28.08
2016

Herbatka z owoców lipy na problemy skórne i przeziębienie


Myślicie, że wraz ze swymi kwiatami lipa zaserwowała już Wam wszystko, co w niej dobroczynne? Bynajmniej! Koniec sierpnia i początek września to dobry moment na zebranie niedojrzałych owoców lipy tzw.  zielonych orzeszków.

Zawierają one olej, który bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe.  Herbatka sporządzona właśnie z owoców lipy, będzie działać łagodząco na stany zapalne gardła, przełyku i żołądka. To idealny środek wykrztuśny, który łagodzi objawy zgagi, stosuje się go też w miażdżycy oraz w przeroście gruczołu krokowego.

Papkę sporządzoną z owoców lipy można też stosować do celów kosmetycznych: nawilża, odżywia i łagodzi stany zapalne skóry, stosuje się ją również w łagodzeniu trądziku różowatego.

Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych orzeszki z lipy podnoszą stopień wytwarzania przeciwciał, hamują również agresję autoimmunologiczną, do której dochodzi np. gdy problemem jest toczeń lub choroba Hashimoto. Przypomnijmy, że niedobory dobroczynnych kwasów sprzyjają powstawaniu m.in trądziku, łuszczycy, miażdżycy, a nawet przedwczesnemu siwieniu włosów.  Oprócz kwasów tłuszczowych orzeszki lipowe zawierają również: śluzy, białka, skrobię, flawonoidy, fitosterole.

herbata-owoce-lipy

Jak sporządzić dobroczynny napar z orzeszków lipy?

To proste – po zdobyciu ich wystarczy rozetrzeć łyżeczkę tych owoców za pomocą moździerza, a następnie zalać wrzątkiem, odstawić na kilkanaście minut i przecedzić.

Kiedy go stosować?

Napar to dobry środek wykrztuśny, zatem przy suchym kaszlu będzie zbawienny. Złagodzi też stany zapalne układu pokarmowego. Warto pamiętać o nim, gdy pojawiają się problemy z miażdżycą. Wspomoże nas w walce z otyłością czy nawet z przerostem gruczołu krokowego.
Pamiętajmy, że możemy stosować go zewnętrznie jako okład na stany zapalne skóry. Idealnie natłuści, nawilży i rozjaśni oraz odżywi skórę. Przyśpieszy również gojenie się ran.
Sposób na szybką maseczkę kojącą z orzeszków lipowych
Wystarczy po prostu niedojrzałe owoce lipy rozetrzeć i nałożyć na twarz. Stosujmy tę maseczkę w przypadku problemów ze stanami zapalnymi skóry.

 

Więcej rad na temat wykorzystania ziół i kwiatów wleczeniu, kosmetyce znajdziecie na blogu Justyny: KLIK!


Z wykształcenia chemiczka, a z zamiłowania początkująca zielarka. Uwielbia odkrywać moc substancji aktywnych zawartą w kwiatach i ziołach. Potem stosuje je w domowej terapii jako kosmetyki, napary, syropy. Lubię wiedzieć, czytać i i przekazywać swoją wiedzę i pasję innym. Jej drugim hobby jest fotografia, przede wszystkim przyrodnicza. W wolnym chwilach jeździ na rowerze.