25.05
2019

5 niezwykłych mam w świecie zwierząt


Mama. Każda jest inna, każda jest wyjątkowa, ale łączy je jedno – wszystkie są superbohaterkami! To właśnie Mamy doświadczają trudów wydania potomstwa na świat i na ich barkach spoczywa – współdzielony z tatą – wysiłek ich wychowania. Macierzyństwo to wyzwanie nie tylko dla nas, ludzi. Z okazji dzisiejszego Dnia Matki przedstawiamy niezwykłe mamy w świecie zwierząt!

1. Pszczoła miodna

Pszczela rodzina należy do najbardziej niezwykłych struktur społecznych w świecie zwierząt, a rola królowej-matki nie ma sobie równych. To właśnie do zadań królowej należy złożenie jaj, z których wylęgnie się kolejne pokolenie robotnic. Królowa składa jaja od jesieni do wiosny, z intensywnością zależną od warunków atmosferycznych. W szczycie swoich możliwości jest ona w stanie złożyć w ciągu doby nawet 2500 jaj o łącznej wadze przekraczającej jej własną masę ciała!

2. Pielęgnice

Ryby z rodziny pielęgnicowatych uchodzą za wzór cnót rodzicielskich. Rodzicie, a przeważnie matki, inkubują ikrę we własnej… jamie gębowej. Zabieg ten ma na celu maksymalną ochronę potomstwa przed drapieżnikami, dzięki czemu ich szanse na przeżycie znacznie rosną. Choć strategia ta wydaje się mieć same zalety, nie jest pozbawiona słabych stron. W trakcie inkubacji ikry matka nie jest w stanie pobierać pokarmu! Przykładowo samica pyszczaka wspaniałego, potrafi przechowywać w pysku nawet 120 jaj aż do 3 tygodni. Cóż to za poświęcenie!

3. Słoń afrykański

Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej przyszłej mamy. A co dopiero ciąża, która trwa niemal 2 lata! Ciąża u samicy słonia afrykańskiego może trwać nawet 22 miesiące, co jest rekordem w świecie zwierząt. Niezwykły jest również sam poród – rodząca samica potrafi wstrzymać poród jeśli rozpocznie się w ciągu dnia lub wybrać rośliny których spożycie poród przyspieszy. Zdarza się również, że na ogół preferującą w czasie porodu spokój i samotność samicę otaczają członkowie stada, by chronić ją i maleństwo przed drapieżnikami. Nie ma to jak wsparcie rodziny!

4. Nietoperze

Poród to nie jest łatwa sprawa. A już szczególnie nie jest łatwy poród, który odbywa się… do góry nogami! W taki właśnie sposób na świat przychodzi potomstwo nietoperzy. Matka łapie skrzydłami nowo narodzone nietoperzątko, a młode wczepiając się w samicę ostrymi pazurkami pełznie w dół, w kierunku sutków zlokalizowanych pod pachami.

5. Ośmiornica

To jeden z najbardziej imponujących przykładów macierzyńskiego poświęcenia. Samice niektórych gatunków ośmiornic są w stanie złożyć nawet kilkaset tysięcy jaj, których będą pilnie strzec przed drapieżnikami do momentu aż nie wylęgną się młode. Ośmiornice tak bacznie zajmują się potomstwem, nie opuszczając go ani na chwilę, że głodują przez cały ten czas. Ich poświęcenie jest tak ogromne, że są gotowe zagłodzić się na śmierć lub pożywić się… swoją własną macką. Wycieńczone samice często płacą za wydanie na świat potomstwa najwyższą cenę – umierają.

Macierzyństwo nie jest prostym zadaniem. Dlatego wszystkim mamom składamy dzisiaj nie tylko serdeczne życzenia, ale przede wszystkim wyrazy szczerego podziwu dla Waszego poświęcenia, Waszej siły i niezwykłych mocy, dzięki którym każdego dnia dzielnie stawiacie czoła trudom wychowania potomstwa. Drogie mamy, jesteście wspaniałe!