23.06
2019

5 najlepszych ojców w świecie zwierząt


W świecie zwierząt troskliwa opieka ojcowska raczej jest wyjątkiem niż regułą. Przeważnie rola ojca ogranicza się do spłodzenia potomstwa, a samodzielna opieka nad młodymi jest zadaniem spoczywającym na barkach matki. Można jednak znaleźć w przyrodzie przykłady ojców, którzy swoją rolę traktują niezwykle poważnie. Oto najlepsi ojcowie w świecie zwierząt.

1. Pingwiny cesarskie

Samce tego gatunku plasują się zdecydowanie w czołówce najbardziej zdolnych do poświęceń ojców wysiadując jajo złożone przez samicę  w trakcie antarktycznej zimy. W tym okresie temperatury spadają nawet do -60°C, a wiatry osiągają prędkość nawet 200 km/h. Surowe warunki atmosferyczne są ogromnym wyzwaniem, tym większym, że wysiadujący jaja ojcowie przez długie tygodnie muszą obyć się bez pożywienia! W tym czasie samice udają się na żer, aby zregenerować siły utracone na złożenie półkilogramowego jaja. Jeśli młode wykluje się przed powrotem matki, to tata-pingwin karmi potomka wydzielanym z przełyku ptasim mleczkiem.

2. Koniki morskie

U koników morskich zakres ojcowskich obowiązków jest jeszcze większy, ponieważ to właśnie ojciec… zachodzi w ciążę. Samica składa jaja (ikrę) do torby lęgowej samca. Po ich zapłodnieniu samiec inkubuje jaja przez kilkadziesiąt dni. Po tym okresie rodzą się maleńkie, lecz w pełni uformowane młode. Liczba złożonych jaj różni się pomiędzy poszczególnymi gatunkami i może wynosić od 5 do nawet 2000.

3. Nandu szare

Nandu szare jest gatunkiem dużego, nielotnego ptaka zamieszkującego Amerykę Południową. Choć samce tego gatunku nie są wzorem wierności, to ojcowskie kompetencje mają opanowane na najwyższym poziomie. W okresie godowym samce kopulują z wieloma samicami, które następnie składają jaja w gnieździe zbudowanym przez samca. Gdy jaja są już złożone, pałeczkę w ich samodzielnym wysiadywaniu obejmuje samiec. Okres inkubacji trwa do 40 dni. Po tym czasie, gdy wyklują się młode, ojcowie wcale nie mają zamiaru angażować matek w opiekę nad potomstwem i podejmują samodzielnie trud wychowania całej gromadki.

4. Pluskwiaki

Te duże owady z rodziny pluskwiaków różnoskrzydłych może i nie miałyby szans w konkursie piękności, ale zdecydowanie deklasują konkurencję w kategorii “ten tata wymiata”. Samice składają jaja na skrzydłach samca, który od tego momentu przejmuje 100% rodzicielskich obowiązków. Do jego zadań należy noszenie jaj na grzbiecie przez okres do kilku tygodni, ochronę przed drapieżnikami, dbanie o ich czystość i dostęp do powietrza. Nawet po wykluciu młodych tata-pluskwiak nie schodzi z posterunku i poświęca się wychowaniu potomstwa.

5. Marmozeta lwia

Marmozeta lwia jest gatunkiem małpy ogoniastej zamieszkującej lasy deszczowe Ameryki Południowej. Na obecność w zestawieniu najlepszych ojców w świecie zwierząt marmozety lwie zapracowały sobie dużym ojcowskim zaangażowaniem okazywanym w pierwszych tygodniach życia potomstwa. To własnie ojciec nosi młode na grzbiecie niemal przez całą dobę, oddając młode matce jedynie na czas karmienia. Ta strategia ma prawdopodobnie na celu wsparcie matki w regeneracji sił po urodzeniu młodych.