27.01
2019

Sklep internetowy w duchu zero waste? To możliwe!


Kilka dni temu świętowaliśmy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Z tej okazji powstał tekst, w którym przyglądamy się sposobom na zakupy w duchu zero waste. O ile w przypadku sklepów stacjonarnych zakupy bez plastiku są możliwe, to stosy folii bąbelkowej i wypełnień w paczkach ze sklepów internetowych nie pozostawiają złudzeń, że zakupy online są dużo większym wyzwaniem. Ale czy na pewno? Drogeria Ekologiczna Better Land udowadnia, że również sklep internetowy może być zero waste!

package-1081709_1280

Wysyłka w duchu zero waste

Idąc z duchem czasu, a także podążając za potrzebami klientów i klientek, dla których priorytetem jest ograniczanie produkowanych odpadów, właściciele drogerii ekologicznej Better Land już w 2016 roku jako pierwsi zdecydowali się na wprowadzenie opcji wysyłki „zero waste”. Takie życzenie klient może wyrazić składając zamówienie, poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w koszyku. Co to oznacza w praktyce? Minimalną ilość wypełnień i zabezpieczeń bez wykorzystania plastiku. Jak zauważa właściciel sklepu, Paweł Poloch, ta opcja cieszy się ogromną popularnością wśród klientów, a procedury przy pakowaniu przesyłek są ciągle doskonalone dzięki monitoringowi i szkoleniu pracowników. Ale to nie wszystko!

Drugie życie opakowań

„Naszym największym osiągnięciem jest to, że nigdy nie kupiliśmy nawet jednego kartonu ani 1 kg wypełnień do wysyłki naszych produktów” powiedział nam Paweł Poloch w rozmowie. Zastanawiacie się jak to możliwe, że duży sklep internetowy nie kupuje w ogóle kartonów i wypełnień? Tajemnica tkwi w znajomo brzmiącym sformułowaniu #reuse (wykorzystuj ponownie). Wszystkie opakowania i wypełnienia sklep uzyskuje od partnerów z najbliższej okolicy lub od… klientów. Również mieszkańcy sąsiednich miejscowości przynoszą zbędne kartony, ponieważ wiedzą, że w Drogerii Ekologicznej Better Land zostaną ponownie wykorzystane, a dzieciaki, za proekologiczną postawę, mogą otrzymać drobny podarunek – ekologiczne żelki albo wielorazowe słomki.

„Każdy nasz klient może odesłać do nas kartony i wypełniania. Wystarczy wypełnić krótkie zgłoszenie. Wówczas my wysyłamy kuriera po wypełnienia. Jedyny warunek to by tych opakowań było minimum 9 kg. To wcale nie tak dużo. Wielu naszych klientów robi to razem z przyjaciółmi i rodziną. Rekordziści wysyłają do nas nawet 30 kg paczki” mówi Paweł Poloch.

unnamed (1)

Do pakowania surowców z powodzeniem przydają się również litrowe szklane słoiki. Akcje ich zbierania, jak również kartonów i wypełnień, Drogeria Ekologiczna Better Land prowadzi również w czasie targów ekologicznych i zero waste.

Sklep to nie tylko paczki

Ale sklep internetowy to nie tylko paczki, a strategia ograniczania odpadów musi być spójna również na innych polach. Zasady zero waste obowiązują więc również w codziennym funkcjonowaniu biura i sklepu, i to skutecznie! W firmie znajduje się zaledwie jeden mały kubeł na odpady, który odbierany jest raz w miesiącu i często jest w połowie pusty. To imponujący rezultat.

Również wyposażenie biura wiele mówi o proekologicznym podejściu właścicieli – perełką jest jeden ze stołów do pakowania, który ma piękną i długą historię, którą opowiada nam Pan Paweł: „Jest to biurko młodzieżowe, które kiedyś służyło synowi mojej koleżanki. Kiedy miałem 25 lat dała mi je w prezencie. Zmieniała meble swojemu synowi. Mi służyło kolejnych 10 lat jako biurko do pracy. Następnie zostało przerobione na stół do pakowania i służy nam od 7 lat. Obecnie już jest mocno wysłużone”.

unnamed

Wywieranie szerszego wpływu

Dbanie o zasady zero waste „we własnym ogródku” to jedno, drugie, to przekonywanie do pozytywnych zmian zarówno klientów, jak i dostawców. Tych ostatnich właściciele BetterLand z pełną determinacją i do znudzenia bombardują prośbami i postulatami. Jak pokazuje przykład firmy Pierpaoli – efektywnie. „Od ponad roku namawialiśmy ich na rozpoczęcie wprowadzania szklanych opakowań. I jak się okazuje, już w lutym, na największych targach ekologicznych, zostaną zaprezentowane nowe szklane opakowania dla marki Baby Anthyllis. Takie wiadomości dają nam dużo satysfakcji.”

A jakie są kolejne kroki i marzenia? Montaż paneli fotowoltaicznych! Do 2020 roku właściciele marki chcieliby produkować więcej prądu niż pochłania działalność sklepu.

Dlaczego o tym wszystkim piszemy?

Bo marzy nam się ogromnie, żeby taką świadomość i determinację w dbaniu o środowisko mieli właściciele wszystkich sklepów. A drogeria ekologiczna Better Land jest wzorowym przykładem na to, że nawet działalność, która pozornie nie mogłaby się obyć się bez generowania odpadów, może być prowadzona z poszanowaniem środowiska i zgodnie z zasadami zero waste. Niech to będzie inspiracja dla innych!

zero_waste


Tekst powstał we współpracy z Drogerią Ekologiczną Better Land