18.06
2019

Leśne Licho: Puszczańskie “must see”


Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, pomyślałam więc, że warto przygotować zestawienie miejsc w regionie Puszczy Białowieskiej, które dobrze zobaczyć. Jest to mocno subiektywny przewodnik, pokazujemy miejsca, które nas urzekły i mamy nadzieję, że część z Was też odnajdzie w nich niepowtarzalne piękno.

Bardzo trudno było dokonać wyboru, bo w Puszczy jest znacząco więcej pięknych i wartych odwiedzenia miejsc niż te tutaj wymienione. We wpisie zabrakło na pewno Kosego Mostu i szlaku Carska Tropina, do którego dostęp w ostatnim czasie był mocno utrudniony, a który zdecydowanie jest piękny i wart doświadczenia.

Kolejność zestawienia jest niezobowiązująca, choć tak, uważam, że Rezerwat Ścisły, to mega ważny punkt podczas wizyty w Puszczy.

1. Rezerwat Ścisły BPN, Białowieża

Tutaj w sposób szczególny możecie dotknąć Prastarej Puszczy i poczuć niezwykłą energię drzew i lasu. Przechodząc przez wielką dębową bramę przeniesiecie się do innego świata. Świata pełnego mnóstwa zwykłych-niezwykłych rzeczy. Znajdziecie tutaj wielkie stare drzewa sięgające swoją pamięcią setki lat wstecz. Zobaczycie to co Puszcza pokazuje całą sobą – cykl życia i śmierci w przyrodzie. Na wiekowych, powalonych drzewach zaczyna tętnić życie – rosną mchy, porosty czy śluzowce, a w pobliżu z siewek wyrastają młode drzewka, które przy odrobinie szczęścia kiedyś będą gigantami. Idąc przez Rezerwat Ścisły będziecie mieli okazję zobaczyć wiele gatunków ptaków, a drugie tyle usłyszycie z koron drzew. Niektórym może też udać się zobaczyć większe ssaki.


Blog dokumentujący leśne wyprawy leśnych ludzi - Natalii i Krzyśka. Powstał z zamiłowania do natury, lasów, a w szczególności jednego wyjątkowego lasu - prastarej Puszczy Białowieskiej - http://www.lesnelichoblog.com.pl