17.06
2017

Chodźmy na łąkę! Jak nazywa się ten kwiatek?


Lato to doskonały czas na długie, leniwe spacery. W otoczeniu pięknych okoliczności przyrody prowadzimy rozmowy, jeździmy na rowerze, bawimy się z dziećmi. Warto zatrzymać się na chwilę, rozejrzeć i docenić bogactwo barw, kształtów i zapachów jakie o tej porze roku znajdziemy na łące, a niekiedy nawet na przydomowym trawniku.

Łąka

Razem z Florkiem nauczymy się nazywać popularne rośliny obecne na polskich polach i łąkach które z entuzjazmem umieszczamy w letnich bukietach:

Rumianek pospolity

Rumianek jest powszechnie występującą w Polsce, popularną rośliną leczniczą. Dzięki obecności olejków wykorzystywane jest również w kosmetyce. Wątłe, mocno rozgałęzione łodygi porastają pierzaste listki oraz charakterystyczne biało-żółte kwiatostany. Cała roślina silnie pachnie.

Chaber bławatek

Jest nieodzownym elementem krajobrazu polskiej wsi. Przez lata uważany był za popularny chwast upraw zbożowych – jego intensywny błękit odcina się wśrod złotych łanów. Ostatnimi czasy docenoione zostały jego właściwości lecznicze oraz walory dekoracyjne. Tym samym trafił do grona roślin ozdobnych.

Mak polny

Wiosną i latem polskie łąki ubarwione są delikatnymi, czerwonymi kwiatami. Maki polne, bo o nich mowa mają bardzo małe wymagania co do miejsca uprawy. Łatwo się roziewają, przez co występują w bardzo licznych grupach. Roślina składa się z pojdynczej, delikatnie owłosionej łodygi , zwieńczonej pojedynczymi kwiatami.

Dziewanna

Na łące bez trudu rozpoznamy dziewannę. Różni się ona od większości otaczających ją roślin. Jest smukła, wysoka, a w górnej części posiada żółte kwiaty, zebrane w grona, przypominające nieco kłos. Rośnie nawet na słabym, piaszczystym i kamienistym podłożu.

Dziurawiec

Jest bardzo popularną rośliną leczniczą, docenianą już w starożytności. W celach leczniczych powinien zostać zebrany już na początku kwietnia, zanim wytworzy pierwsze torebki nasienne. Jest byliną, która wiosną i latem pokrywa się drobnymi, złositożółtymi kwiatami. Wytwarza głboki i rozgałęziony system korzeniowy, dzięki któremu radzi sobie nawet w niekorzystnych warunkach.

Koniczyna łąkowa

Jest jedną z najpopularniejszych roślin zielnych spotykanych w polskim krajobrazie. Przez niektórych uważana za chwast, dla innych posiada istotne znaczenie użytkowe. Jest bardzo cenna jako roślina pastewna, miododajna, a nawet lecznicza. Preferuje żyzne i wilgotne podłoże. Posiada charakterystyczne trójlistkowe liście oraz purpurowe kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany.

Krwawnik

Krwawnik jest rośliną wykazującą zróżnicowane właściwości lecznicze doceniane już w starożytności do leczenia ran. Występuje powszechnie na terenach całej Polski. Nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Z kłącza wyrasta rozeta pierzastych liści oraz długa łodyga zakończona białymi lub lekko różowymi kwiatostanami.

Powój polny

Jest bardzo popularną rośliną zielną. Występuje powszechnie na łąkach, polach i trawnikach i pomimo malowniczych kwiatów, zaliczany jest do uporczywych chwastów rolnych i ogrodowych. Powój posiada cienkie, wijące się, elastyczne pędy. Na łodygach wyrastają spore liście oraz pojedyncze, dzwonkowate, miododajne kwiaty które bardzo ładnie pachną.