28.01
2017

W góry z dziećmi. Pięć zasad udanych ferii zimowych


Dla miłośników zimowych wypraw krajobrazy górskie, niezapomniane wrażenia oraz wysoki poziom adrenaliny, który pojawia się podczas zjazdu ze stoku – to najwspanialsze zimowe doznania w życiu. Na długo zostaje w pamięci przyśpieszony rytm serca podczas wjazdu kolejką na stok i chęć szybkiego przybycia do celu.

Wyjazd w góry na narty – to wspaniały sposób spędzenia wakacji z rodziną i w gronie przyjaciół. Należy jednak pamiętać, że wyprawa w góry z małym dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Zbliżający się termin wyjazdu może stać się prawdziwym utrapieniem – co ze sobą zabrać, jak pamiętać o wszystkich potrzebnych przedmiotach, nad czym jeszcze się zastanowić przed wyjazdem na ferie zimowe? Oto kilka zasad, które sprawią, że wyjazd z dzieckiem w góry na narty będzie prawdziwą przygodą i nie przysporzy dodatkowych trudności.

Wyjazd w góry z dziećmi na ferieWyjazd w góry z dziećmi wymaga wielu przygotowań

1. Auto zostawiamy w garażu

Jeden lubi podróżować samolotem, inni, szczególnie podróżując całą rodziną, w podróż wybierają się własnym autem. Jeżeli towarzyszem podróży ma być dziecko, najlepiej wybrać się samolotem. Podróż samochodem trwa dłużej, dzieci szybko zaczynają się nudzić i nawet widok gór już nie wywiera na nich wrażenia. Zwykle po kilku godzinach jazdy padają ze zmęczenia i marzą aby czym prędzej znaleźć się w łóżku. Najlepszym rozwiązaniem jest podróż samolotem, która jeśli pozostajemy w Europie nie potrwa raczej więcej niż 3 godziny.

2. Odpowiednie ubranie

Jednym z podstawowych aspektów wyjazdu w góry jest odpowiednie ubranie dziecka. Trzeba pamiętać, że wybierając się na stok, nie należy zakładać dziecku codziennego ubrania bawełnianego, ponieważ przy poceniu się szybko staje się wilgotne. Najbardziej odpowiednie ubranie jest takie, które jest ciepłe, ale jednocześnie nie powoduje przegrzania się ciała. Musi ono być stosunkowo cienkie i wygodne. Najlepiej założyć dziecku bieliznę z wełny merino.

Odzież termoaktywna z wełny merino jest naturalna, delikatna i przyjemna dla skóry, nie drapie. Jest to bielizna, która nie tylko zapewnia odpowiednią izolację cieplną, ale również odprowadzi nadmiar wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz materiału. Nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego skóra dziecka pozostanie sucha przez dłuższy czas. Pochłanianie wilgoci ma tę zaletę, że organizm nie ulegnie gwałtownemu wychłodzeniu w momencie, gdy zacznie się pocić przy ujemnych temperaturach, czy podczas gwałtownego wiatru.

Bardzo praktyczna i wygodna jest czapka-kominiarka: dwie pozycje w jednym – czapka i szalik. Przylega ona dokładnie do głowy i szyi, dzięki czemu nie ma żadnej możliwości przedostania się wiatru, chłodu lub śniegu do skóry dziecka. Czapka-kominiarka wygodna jest również do założenia pod kask podczas zjazdów ze stoku.

3. Niezbędna ochrona przed słońcem i wiatrem

Mylne jest mniemanie, że przy niskiej temperaturze powietrza oddziaływanie słońca jest bezpieczne. Należy pamiętać, że im wyżej w górach, tym promienie UV są bardziej aktywne. Śnieg dodatkowo odbija dużą ilość promieni słonecznych, co jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale też dla oczu.

Nie należy zapominać również o silnym wietrze. W górach zalecana jest nie tylko ochrona przed słońcem, zaleca się też chronić skórę przed wiatrem – można nie tylko doznać poparzenia słonecznego, ale również odmrożenia. Należy więc zaopatrzyć się w tłusty krem ochronny do twarzy i smarować twarz przed każdym wyjściem na zewnątrz. Trzeba też pamiętać o skórze dziecka, która jest szczególnie delikatna.

Wyjazd w góry z dziećmi na ferieJeśli dobrze wszystko zaplanujemy, wyjazd w góry na pewno będzie udany

4. Prowiant przede wszystkim

Przyjemnie jest oglądać krajobrazy górskie, grzać się w słońcu, czuć na sobie lekki powiew wiatru, cieszyć się tym w gronie przyjaciół… Dzieci na świeżym powietrzu mogą szybciej niż zwykle poczuć się głodne, zacząć się nudzić, domagając się powrotu do hotelu. Najlepiej jeszcze przed wyprawą w góry zaopatrzyć się w suchy prowiant oraz napój. Zapakowane do plecaka, w kryzysowych momentach przydadzą się jako przekąska. Dobrze jest zabrać tyle żywności, aby w razie nagłego głodu wystarczyło dla całej rodziny. Wszyscy będą najedzeni i szczęśliwi, co sprawi, że na stoku można będzie spędzić czas do samego wieczora.

5. Wyprawa w gronie przyjaciół

Zabierając dzieci w góry, najlepiej znaleźć współpodróżników, którzy lubią góry i też mają małe dzieci. Dzieci chętnie się bawią podczas podróży, znajdują też wspólne zabawy i gry w hotelu i w czasie wypraw w góry. W takiej sytuacji rodzice mają zdecydowanie więcej czasu dla siebie.

Stosując te zasady podczas wyjazdu z dziećmi na wakacje w góry, na pewno można ominąć wiele trudności i cieszyć się z udanego rodzinnego wyjazdu na zimowe wakacje.

A jakie są Wasze doświadczenia? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami. O czym pamiętać jadąc z dziećmi w góry?

 

 


Wilnianka kochająca podróże, fotografię i naturalne tkaniny. Przedstawicielka sklepu z ubraniami z wełny merino - Green Rose, gdzie każdy może znaleźć ciepło dla siebie i bliskich: garderoba-green-rose.pl