16.05
2018

Jak prać pieluszki wielorazowe?


Prawdopodobniej największą obawą wielu mam przed podjęciem decyzji o pieluchowaniu wielorazowym jest kwestia prania. Obawy związane są zarówno ze skutecznym dopieraniem pieluszek – usuwaniem plam i drobnoustrojów, jak również z dużą ilością codziennego prania.

O zaletach i wadach pieluchowania wielorazowego pisaliśmy tutaj: Pieluchy jednorazowe czy wielorazowe – co wybrać?  Jeśli zdecydujesz się skorzystać z drugiej opcji, prędzej czy później zaczniesz się zastanawiać, jak prać pieluszki. Temat wydaje się banalny, wart jest jednak zgłębienia, gdyż właściwa pielęgnacja pieluszek przyniesie wiele korzyści.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Po pierwsze, odpowiednio prane pieluszki wielorazowe będą naprawde czyste i higieniczne, do tego stopnia, że możemy bez obaw przekazywać je kolejnym dzieciom. Po drugie, będą bardziej chłonne. Niewłaściwe pranie pieluszek, a w szczególności używanie nieodpowiednich środków piorących może zatłuszczać wkłady chłonne – zatykać pory i zmniejszać zdolność absorpcji płynów. Po trzecie, właściwe pranie pieluszek przedłuży ich żywotność. Wielu problemom można zapobiec jeśli odpowiednio zadbamy o pieluszki. Zbyt wysoka temperatura prania i suszenia może na przykład doprowadzić do osłabienia gumek lub przepuszczania wilgoci przez warstwę PUL. Po czwarte, dzięki odpowiedzialnemu wybieraniu skutecznych metod i środków piorących mamy szansę przyczynić się do mniejszego zanieczyszczania środowiska naturalnego. Nie tylko ograniczymy produkowanie śmieci dzięki rezygnacji z jednorazówek. Ekologiczne środki piorące nie zanieczyszczą naturalnych zbiorników wodnych, a wybór właściwej temperatury prania pozwoli zoptymalizować zużycie energii elektrycznej. Zacznijmy więc od początku.

Pieluszki bawełniane, konopne oraz bambusowe nabierają chłonności z każdym kolejnym praniem. Warto wyprać je 2-3 razy i wysuszyć przed pierwszym założeniem. Optymalną chłonność uzyskają po 8-10 praniach.

Jak przechowywać brudne pieluszki wielorazowe?

Po zdjęciu dziecku pieluszki rozkładamy ją na części – wyjmujemy wkład z kieszonki, rozpinamy warstwy pieluszki SIO oraz zpinamy rzepy ze “ślepymi” rzepami aby w praniu nie pozaciągały innych pieluszek.  

Istnieją dwie szkoły przechowywania brudnych pieluszek: na mokro oraz na sucho. Niektórzy rodzice są zwolennikami wiaderka z wodą, w którym przed praniem gromadzą pieluszki w celu ich namoczenia i łatwiejszego usuwania plam. Producenci pieluszek wielorazowych zazwyczaj odradzają tę metodę, gdyż generuje ona niepotrzebne zużycie wody, a wilgotne środowisko stwarza sprzyjające warunki do rozwoju drobnoustrojów. Ponadto, wiaderko pełne wody może budzić zainteresowanie dziecka, a nawet stanowić zagrożenie jeśli sprytny maluch nabierze ochoty na zabawę jego zawartością.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Druga metoda jest bardziej popularna i zalecana do stosowania w przypadku normalnie zabrudzonych pieluszek. Po użyciu przechowujemy je w suchym pojemniku. Jeśli pieluszka jest mocno zabrudzona, usuwamy z niej za pomocą papieru toaletowego lub spłukujemy wodą grubsze zabrudzenia. Uporczywe plamy należy zaprać mydełkiem odplamiającym. Szczególnie polecamy ekologiczne mydełko galasowe marki Sonett, które oprócz dużej skuteczności w usuwaniu trudnych zabrudzeń jest również w pełni biodegradowalne. Raz dziennie do pojemnika z brudnymi pieluszkami można dodać kilka kropli naturalnego olejku. Dobre właściwości neutralizujące nieprzyjemne zapachy posiada olejek z drzewa herbacianego oraz olejek lawendowy, które w Drogerii Ekologicznej znajdziecie w dużych, ekonomicznych opakowaniach.   

Pranie pieluszek w pralce

Kiedy zbierzemy wystarczającą ilość pieluszek, zawartość pojemnika przesypujemy do pralki i rozpoczynamy pranie. W przypadku niewystarczającej ilości brudnych pieluszek możemy zrobić pranie mieszane – uzupełnić załadunek pralki dziecięcymi ubrankami lub pościelą. Aby mieć zawsze pod ręką spory stos świeżych pieluszek i nie dopuścić do rozwoju bakterii oraz brzydkiego zapachu należy prać pieluszki codziennie lub raz na dwa dni.  

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Jeśli pieluszki są mocno zabrudzone, w szczególności kiedy dziecko nie spożywa już wyłącznie mleka, lecz jego dieta została rozszerzona o inne pokarmy, pranie warto zacząć od płukania lub prania wstępnego bez dodatku środka piorącego. Pozwoli to usunąć największe zabrudzenia przed właściwym praniem i zwiększy jego skuteczność.

Umiarkowanie brudne pieluszki pierzemy na codziennym programie w temperaturze zalecanej przez producenta pieluszek – najczęściej 40 lub 60 stopni C. Nie zaleca się gotowania pieluszek, w szczególności wykonanych z materiałów syntetycznych (PUL, mikropolar) gdyż może to prowadzić do uszkodzenia materiału oraz utraty pożądanych właściwości.

Najlepszym sposobem na naturalne odkażenie, wybielenie i usunięcie plam z pieluszek jest suszenie na słońcu. W sezonie zimowym, kiedy słońca brak przed praniem  zapieramy trudne plamy mydełkiem odplamiającym.

W czym prać?

Najlepszym środkiem do prania pieluszek wielorazowych jest ekologiczny płyn do prania. W przeciwieństwie do proszku łatwo rozpuści się on w wodzie oraz skutecznie wypłucze z pieluszek. Resztki proszku mogą osadzać się na materiale i zmniejszać jego chłonność jak również podrażniać delikatną skórę dziecka.

W przypadku kiedy zabraknie płynu, można uprać  pieluszki w połowie normalnie stosowanej porcji proszku. Nie jest jednak bez znaczenia jakiego proszku użyjemy. Proszki z dużą zawartością mydła zatłuszczają pieluszki, zmniejszając istotnie właściwości chłonne wkładów. Używanie proszku z niską zawartością mydła pozwala uniknąć problemów ze zmniejszonym wchłanianiem i wynikającym z niego przeciekaniem pieluszek.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Jakich składników w płynach i proszkach do prania warto unikać?

  • Fosforany są używane jako środek zmiękczający wodę i podnoszący skuteczność prania. Szkodzą środowisku stymulując nadmierny porost glonów w zbiornikach wodnych.
  • E.D.T.A. jest środkiem stosowanym do zmiękczania. Zanieczyszcza środowisko.
  • Wybielacze optyczne są stosowane w środkach piorących w celu uzyskania wrażenia czystej bieli poprzez odbijanie światła. Powodują podrażnienia skóry i przyczyniają się do mutacji organizmów w zbiornikach wodnych.
  • Związki chloru są silnymi wybielaczami i środkami dezynfekującymi. W czasie ich rozpadu powstają substancje toksyczne i rakotwórcze.
  • Intensywne substancje zapachowe są drażniące, mogą uczulać dziecko lub być przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry.   

Środkiem spełniającym najbardziej restrykcyjne wymagania, odpowiednim dla skóry dziecka już od pierwszych dni życia jest płyn do prania ubranek dziecięcych i niemowlęcych Baby Anthyllis. Jest to ekologiczny detergent stworzony z naturalnych, roślinnych składników pochodzących z organicznych upraw – powstaje na bazie surfaktanów z ekologicznej oliwy z włoskich gajów oliwnych. Nie zawiera on pochodnych ropy naftowej, SLS, fosforanów, E.D.T.A, wybielaczy ani syntetycznych środków konserwujących i substancji zapachowych. Zaiera niewielkie ilości mydła, co czyni go najlepszym, znany nam płynem do prania pieluszek wielorazowych, również wełnianych, bezpiecznym nawet dla dzieci ze szczególnie wrażliwą skórą i małych alergików. Ponadto, płyn Baby Anthyllis został sprawdzony przez włoski Instytut Certyfikacji Etyki i Środowiska i otrzymał certyfikat Eco Bio Cleaners. Jak wszystkie produkty włoskiego producenta, płyn nie był testowany na zwierzętach.

Niekiedy pieluszki po pewnym czasie używania tracą chłonność lub zaczynają nieładnie pachnieć nawet po praniu. Przyczyną tego może być zatłuszczenie włókien spowodowane niewłaściwym praniem lub nie dość dokładnym płukaniem. Aby przywrócić pieluszkom porządane właściwości należy namoczyć je w wodzie z  dodatkiem płynu zmiękczającego i zwiększającego chłonność Ecozone, po czym ponownie wyprać.

Dodatki do prania

Aby pieluszki były w pełni bezpieczne, dobrze jest systematycznie je odkażać. Wiedziały o tym już nasze babcie i dlatego miały w zwyczaju gotować tetrę. Nowoczesny modele pieluszek są łatwiejsze w użytkowaniu, jednak bardzo wysokie temperatury nie są dla nich korzystne. Pomocne w tej sytuacji są ekologiczne dodatki odkażające. Wystarczy jedna łyżeczka takiego preparatu dodana do prania, aby uzyskać efekt porównywalny z praniem w 90 stopniach C.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Szczególnie polecanym przez nas preparatem dezynfekującym stworzonym z myślą o pieluszkach wielorazowych i ubrankach dziecięcych jest jest proszek odkażający firmy Baby Anthyllis. Zapewnia on skuteczne odkażenie prania już w 30 stopniach i nie powoduje zatłuszczenia włókien wkładów chłonnych. Podobne właściwości posiada także znany wielu naturalnie pieluchującym rodzicom proszek Bio-D Nappy Fresh. Obydwa proszki sprzedawane są w dużych (500 g), ekologicznych opakowaniach.     

W skutecznym i ekologicznym praniu pieluszek pomocne mogą okazać się również inne dodatki. Aby nadać pieluszkom przyjemny, świeży zapach warto stosować naturalne olejki eteryczne np. Olejek Grejpfrutowy o lekko cytrusowej nucie. Odplamianie pieluszek można wspomagać dodając do prania pół szklanki Sody Oczyszczonej. Aby zmiękczyć wodę i poprawić skuteczność innych środków piorących niektórzy dodają do prania pieluszek odrobinę octu spirytusowego. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, gdyż ocet działa niekorzystnie na PUL i gumki powodując ich szybsze zużywanie się.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Nie zaleca się również stosowania płynów do płukania tkanin, gdyż tak jak tradycyjne proszki z wysoką zawartością mydła, mogą one oblepiać włókna i zmniejszać chłonność pieluszek.  Wyjątek stanowi płyn zmiękczający do ręczników i pieluszek wielorazowych Ecozone, który w przeciwieństwie do innych popularnych środków zwiększa ich chłonność.   

Suszenie pieluszek wielorazowych

Aby pieluszki zachowały na długo swoje właściwości, oprócz odpowiedniego prania powinny być również właściwie suszone. Najlepszym sposobem, nie zawsze możliwym w naszej strefie klimatycznej jest suszenie pieluszek zawieszonych na sznurku, na świeżym powietrzu, najlepiej w nasłonecznionym miejscu. Zimą sprawdzi się również domowa suszarka ustawiona w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Wiele osób chwali sobie suszenie pieluszek w suszarkach bębnowych, jednak może się ono wiązać się z szybszym zużywaniem się pieluszek, w szczególności tych wykonanych z PUL. Nie jest wskazane układanie pieluszek bezpośrednio na gorącym kaloryferze ani dosuszanie żelazkiem.

Aby pieluszki wełniane nie przepuszczały wilgoci muszą być co jakiś czas poddawane kąpieli lanolinowej. Na czym ona polega? W 2 litrach gorącej wody rozpuszczamy 2-3 łyżki lanoliny. Gdy woda przestygnie do temperatury około 30 stopni C. umieszczamy w niej wcześniej uprane, wełniane otulacze. Ugniatamy aby kuracja lanolinowa została dobrze wchłonięta. Pozostawiamy na noc. Rano odlewamy wodę z lanoliną i płuczemy pieluszki w zimnej wodzie z dodatkiem kilku kropli octu. Gotowe! Pieluszki po normalnym wysuszeniu będą gotowe do użycia.

 

Artykuł powstał we współpracy z Drogerią Ekologiczną BetterLand w której znajdziecie bogaty wybór pieluszek wielorazowych, naturalnych  kosmetyków i ekologicznych środków czystości.