15.02
2017

Jak skompletować ekologiczną wyprawkę dla dziecka


Jeszcze nie tak dawno wyprawka dla mającego się narodzić dziecka była czymś przechodzącym niemalże z pokolenia na pokolenie. Uzupełniana przez siostry, szwagierki i kuzynki służyła kolejnym maluchom w rodzinie.

Eko wyprawkaźródło: education.onehowto.com

Czasy się jednak zmieniły. Jeśli spodziewasz się właśni pierwszego dziecka, wiesz już na pewno jak przytłaczający potrafi być ogrom dostępnych produktów, rozwiązań i zaleceń z których każde wydaje się niezbędne. Jeśli oczekujesz kolejnego dziecka, dochodzi do tego świadomość, że to co miałaś dla pierworodnego, stanowi zaledwie maleńki ułamek dostępnej oferty. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Wiele popularnie dostępnych na rynku produktów i substancji nie tylko nie są niezbędne, ale mogą być wręcz szkodliwe. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna, przez co niewłaściwie dobrane tkaniny, kosmetyki czy produkty do pielęgnacji mogą w większym stopniu zaszkodzić niż pomóc.

Na szczęście istnieją wciąż rozwiązania alternatywne, znane od pokoleń, pozwalające w sposób bezpieczny zadbać o potrzeby dziecka, a jednocześnie zatroszczyć się również o środowisko naturalne i zasobność naszych portfeli. Skompletuj swoją ekologiczną wyprawkę:

Ubranka

Chociaż nowe ubranka pięknie prezentują się na uśmiechniętych bobasach z witryn sklepowych, nie są one najlepszym wyborem. W procesie produkcji ubranek wykorzystywane jest mnóstwo chemikaliów mających na celu zabezpieczyć bawełnę przed szkodnikami, wybielić włókna, zabarwić tkaninę itd. Szacuje się, że w celu usunięcia szkodliwych substancji należy je wyprać co najmniej kilkanaście razy. Aby nie narażać skóry malucha na kontakt z trucizną, warto rozważyć odkupienie ubranek po dzieciach znajomych. Inną możliwością jest wzięcie udziału w lokalnej wymianie dziecięcych ciuszków lub polubienie zakupów w sklepach typu second hand. Nie muszę wspominać że rezygnacja z nowych ubranek będzie odczuwalna również w portfelu.

Pieluszki wielorazowe

Wielorazówki są zdrową i bezpieczną alternatywą dla pampersów. Jeśli przywołujesz we wspomnieniach opowieści umęczonej macierzyństwem babci, pewnie boisz się nawet spróbować. Spokojnie, pieluchy wielorazowe ewoluowały. Nowe modele przypominają kształtem i funkcjonalnością jednorazówki. Pierze się je w pralce i dosyć szybko schną. Dzięki nim dziecko uniknie odparzeń, uczuleń a nawet pieluszkowego zapalenia skóry. Zakup wielorazówek wiąże się ze sporym wydatkiem na początek, jednak w skali całego pieluchowania pozwoli zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych. Unikniemy również wyprodukowania kilku ton zupełnie nieekologicznych, praktycznie wyłączonych z recyklingu śmieci. Wśród wielorazówek znajdziemy również doskonałe wkładki laktacyjne.

Naturalne kosmetyki

W przypadku kosmetyków dla dzieci najlepiej kierować się zasadą im mniej tym lepiej. Najlepsze kosmetyki będzie charakteryzował krótki, naturalny skład oraz brak zapachu. Gotowe kosmetyki dla niemowląt można zastąpić naturalnymi produktami kojarzonymi częściej z kuchnią niż łazienką. Mąka ziemniaczana świetnie radzi sobie z odparzeniami a płatki owsiane czy olejek migdałowy zastąpią w kąpieli drogie emolienty. Samodzielnie wykonane kosmetyki będą zdrowe i bezpieczne dla malucha, przyjazne dla środowiska i zazwyczaj niedrogie.

Eko wyprawka - chustaźródło: shininglightprenatal.com

Chusta czy wózek

Ceny wózków dla dzieci mogą przyprawić o zawrót głowy. Droższe modele mają ceny zbliżone do używanych samochodów. Wielu rodziców nie wyobraża sobie życia bez wózka i jest to zupełnie zrozumiałe. Jednak równocześnie rośnie grupa entuzjastów chust do noszenia dzieci, którzy całkowicie rezygnują z tego pojazdu. Chusta przydaje się zarówno w domu jak i poza nim. Pozwala na wygodne i bezpieczne przemieszczanie się z maluchem. Uwalnia ręce. Kosztuje przeważnie znacznie mniej oraz daje dziecku niezastąpioną bliskość. Jeżeli natomiast upierasz się przy wózku warto rozważyć używany.

Nie kupuj na zapas

Jeśli obawiasz się z jakiegoś względu że nie podołasz karmieniu piersią, nie musisz porywać się od razu na kupowanie zapasu butelek, mleka modyfikowanego czy sterylizatora. Prawdopodobnie nic takiego się nie wydarzy, a w ostateczności produkty te kupisz w najbliższej aptece. Nie potrzebujesz również zapasu preparatów na kolki, szumiących zabawek oraz grających leżaczków. Jeśli coś nie istniało za czasów twojej prababki, najprawdopodobniej nie jest niezbędne. No może z wyjątkiem fotelika samochodowego, o ile zamierzasz przemieszczać się tym środkiem transportu.

 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.