06.07
2016

Zielone, roślinne obrazy


Lubisz zieleń w domu, lecz uprawa roślin doniczkowych jest dla Ciebie skomplikowanym zajęciem na pograniczu sztuki i nauki? Mamy coś dla Ciebie! Zielone, roślinne obrazy. I co najważniejsze, bez podlewania!

Roślinne obrazy ożywią ścianę, nadadzą wnętrzu świeży wygląd i wpuszczą powiew prawdziwej natury. Na ten oryginalny, artystyczny pomysł wpadli pasjonaci życia blisko przyrody z Kalifornii. Obrazy powstają z mchów i porostów, hodowanych na kalifornijskich farmach i ranczach w odpowiedzialny społecznie i środowiskowo sposób. Rośliny utrwalane są nietoksycznymi składnikami spożywczymi, a następnie układane w fantazyjne kompozycje i oprawiane w drewniane ramy. Raz utrwalone, nie więdną, nie potrzebują wody i nie rozrastają się. W rezultacie powstaje wiecznie-zielony obraz, prawdziwa sztuka z natury:

 

EIA-Living-Wall-Green-over-Grey-9Do budowy największej żywej ściany użyto materiałów pochodzących z recyklingu

Erin Kinsey, jedna z pomysłodawczyń zielonych, roślinnych obrazów, jest z zawodu architektem krajobrazu. Wcześniej zajmowała się urządzaniem ogrodów, ale bardziej interesowała ją zieleń wewnątrz pomieszczeń.

Nigdy nie zapomnę tej chwili, gdy pierwszy raz zobaczyłam zieloną, żyjącą ścianę – mówi Erin. – Wiedziałam, że chcę projektować i rozmieszczać rośliny w pionie, więc czytałam, studiowałam i eksperymentowałam. Chciałam stworzyć coś praktycznego i dostępnego dla wszystkich. Wiedząc, jak bardzo wrażliwe i delikatne są mchy i porosty, zaczęłam zgłębiać tajniki utrwalania roślin. Pierwszą zieloną kompozycję na ścianę przygotowałam z lokalnych, kalifornijskich roślin sucholubnych. Początki były trudne. Po kilku miesiącach rośliny… pokruszyły się. Teraz, po kilku latach ciężkiej pracy i nieustannego testowania, nauczyłam się, jak utrwalać delikatne piękno roślin – na długo i w sposób przyjazny naturze.

tetst1_foto1

 

 

W niektóre kompozycje z mchu i porostów Erin wplata także drobne gałęzie, które nadają obrazom bardziej trójwymiarowego wyglądu. Podczas wpatrywania się w zielone prace, ożywają wspomnienia z wypraw do lasu, przedzierania się przez gęstwinę, stąpania po miękkim, zapadającym się delikatnie pod naciskiem stopy mchu.

 

Erin i pozostali artyści skupieni wokół Artisan Moss, kalifornijskiej grupy tworzącej zielone, roślinne obrazy mówią, że bliskość natury w codziennym życiu jest dla nich bardzo ważna. Widać to nie tylko po ich pracach. Artyści założyli także organizację, która wspiera innowacyjne, przyjazne środowisku i ludziom projekty (International Living Future Institute – KLIK!). A wszystko po to, by żyło nam się lepiej i bardziej świadomie na naszej wspólnej, zielonej planecie.

 

 

 

Źródło zdjęć: KLIK! – zajrzyjcie, jeżeli chcecie zobaczyć więcej niezwykłych projektów.


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.