11.01
2019

Etycznie, ekologicznie i społecznie – recykling plastiku i odzieży na Słowacji


Nie tylko plastik jest jedną z największych bolączek współczesnego świata, ale także ubrania. Obecnie na całym świecie w ciągu roku kupuje się około 80 miliardów sztuk odzieży. I o ile coraz bardziej jesteśmy świadomi istnienia problemu tzw. szybkiej mody, to czy wiemy, co zrobić ze starymi ciuchami (także tymi od uczciwych firm)?

48398268_366449847264138_8506073096392802304_n

Źródło: sobi.eco

Rozwiązanie niby jest proste – ciuchy można oddać rodzinie czy znajomym, przekazać fundacjom czy innym organizacjom lub zwrócić do sklepu w ramach programu odbioru używanej odzieży. Ale czy wiecie, że tylko 0,1% przekazanych ciuchów zostanie poddane recyklingowi? Większość ciuchów skończy na wysypiskach, nie tylko tych europejskich, ale także w krajach rozwijających się. Dane pokazują, że większość naszej oddanej odzieży jest sprzedawana do firm zajmujących się wywozem i dalszą jej odsprzedażą np. w Afryce. W związku z tym, że jakość naszych ubrań jest coraz gorsza, można się spodziewać, że raczej prędzej niż później takie ciuchy skończą swój żywot na wysypisku. A przecież większość materiałów tekstylnych można ponownie przetworzyć.

Zmiany tam, gdzie to możliwe

48426179_367794050463051_1276493133961494528_nZałożyciel stowarzyszenia – Tomáš Horváth, dostrzegł problem jakim są ubrania wyrzucane na śmieci, których sterty rosną w równie szybkim tempie, jak sterty plastiku. Organizacji udało się nawiązać współpracę z czeską firmą, która rozdrabnia materiały tekstylne i plastikowe butelki a następnie tworzy z nich nowy materiał, który ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i ochronne. Następnie do pracy przystąpiła projektantka Mária (Mayamay) Straneková, która jest pionierką w ekologicznej modzie na Słowacji, owocem tej współpracy jest wiele projektów, które teraz są wdrażane.

Obecnie w sklepie sobi.eco znajdziemy etui na tablety i laptopy oraz etui na butelki. Do wykonania etui na komputer lub tablet wykorzystuje się jedną starą koszulkę i dwie butelki plastikowe. Dodatkowo dzięki świetnym właściwościom termicznym etui może być wykorzystywane jako poduszka na krzesełko. Cena etui to w przypadku tabletu 19,90€ a w przypadku laptopa 24,90€.

Z kolei etui na butelkę jest oryginalnym eko-społecznym prezentem i dodatkiem do butelki wina lub butelki na wodę wielokrotnego użytku, może też być wykorzystywane do przenoszenia ciepłych napojów. Do jego wykonania wykorzystano jedną plastikową butelkę i 1/4 starej koszulki. Cena takiego etui na butelkę to 8,40€.

 Pomoc środowisku i społeczeństwu

Projekty sobi.eco są nie tylko przyjazne dla środowiska, bo powstają z przetworzonych odpadów, ale mają także wpływ na społeczność lokalną. Jedną z głównych idei stowarzyszenia jest zaangażowanie zakładów pracy chronionej i spółdzielni socjalnych. Jak mówi założyciel organizacji: „Naszym celem jest inspirować ludzi. Chcemy rozpowszechnić świadomość o spawach społecznych i ekologicznych jak np. pomoc biednym, ochrona środowiska, recykling i odpowiedzialne zachowanie. Ludzie do nas mogą dołączyć w różny sposób, także przez kupno naszych produktów, odpowiedzialne zachowanie czy wdrożenie ekologicznych i społecznych aspektów we własnych firmach. Naszym celem nie jest produkować jak najwięcej, ale wnieść jak najwięcej pozytywnych zmian do środowiska, w którym przecież wszyscy żyjemy.”

Strona stowarzyszenia Sobi: http://sobi.eco/


Słowacystka z wykształcenia i zamiłowania. Na co dzień tłumaczka języka słowackiego a w wolnych chwilach autorka bloga slowacystka.blogspot.com.