20.08
2017

Zielona Białołęka – mieszkańcy Warszawy planują swoją dzielnicę


Mieszkańcu – zaprojektuj zieleń w swojej dzielnicy z Fundacją alter eko i Zarządem Zieleni Warszawy! Mieszkańcy Warszawy bardzo często mają poczucie deficytu zieleni w swoim otoczeniu. Szczególnie dotyczy to tych części miasta, które są na etapie rozbudowy i kolejne powstające osiedla pochłaniają zielone przestrzenie.

Jedną z takich dzielnic jest Białołęka. Dzielnica na obrzeżach miasta, kojarzona z zielenią, lasami i Wisłą. Niestety jest to także dzielnica, w której jest najmniej parków w Warszawie, a piękne łąki i zadrzewione działki znikają w szybkim tempie. Jako mieszkańcy nie mamy wpływu na część decyzji i zmian, które zachodzą w naszym otoczeniu, ale możemy podejmować kroki zmierzające do poprawy jakości i ilości zieleni, a przede wszystkim pokazać, że na przyrodzie nam zależy.

plakat zzw16.08

Jak można to zrobić? Zachęcamy mieszkańców Białołęki do wzięcia udziału w organizowanych przez nas spotkaniach w dzielnicy, podczas których:

– będziemy inwentaryzować w terenie i nanosić na mapę miejsca, w których potencjalnie może powstać park, skwer, zieleniec, czy też łąka kwietna, a także gdzie można posadzić drzewa, krzewy, kwiaty. Wskażemy przestrzenie na ustawienie ławek czy hamaków do wypoczynku pośród zieleni, czy też karmników, budek lęgowych i domków dla zapylaczy. Wszystkie wypracowane pomysły zostaną przekazane do Zarządu Zieleni Warszawy.

– poznamy zasady i możliwości zmiany najbliższej okolicy z wykorzystaniem „Inicjatywy Lokalnej”. Zainspirujemy się projektami, które już są realizowane na Białołęce i w całej Warszawie. Wspólnie ze specjalistami będziemy mogli na miejscu napisać wniosek na nowe działanie.

– zaznajomimy się również z nowym mechanizmem finansowania zieleni w mieście „Zielone inicjatywy”. Jest to program Zarządu Zieleni m.st.Warszawy, który stwarza warunki dla mieszkańców i przedsiębiorców do włączania się i wsparcia pomysłów na zazielenienie swojej najbliższej okolicy.

Zapraszamy na spotkania. Najbliższe odbędą się:

• 20 sierpnia w godzinach 10 – 14, podczas V Sąsiedzkiej Wyprzedaży Garażowej
w Białołęckim Ośrodku Kultury, ul. Vincenta van Gogha 1

• 25 sierpnia w godzinach 17 -20, Park Henrykowski

• 27 sierpnia w godzinach 12-15, Park Strumykowa

Szczegóły na stronie: www.altereko.pl oraz profilu facebookowym Fundacji Altereko. Działania są realizowane w ramach projektu „Zieleń i kropka”.