16.03
2019

W młodych jest nadzieja na ratunek dla świata


Wczoraj w wielu miastach przeszły młodzieżowe marsze dla klimatu, a Greta, 16-letnia szwedzka aktywistka została zgłoszona do Nagrody Nobla. Czy to właśnie w młodych jest nadzieja na ratunek dla świata?

school-strike-4-climate-4057783_1280

W imieniu młodych

Greta Thunberg wprawiła w osłupienie opinię publiczną, gdy przyjechała na COP24, wyszła na mównicę i z rozbrajającą szczerością oświadczyła zgromadzonym tam politykom, że w sprawach ochrony klimatu zawiedli na całej linii. Głos młodej szwedki, która od miesięcy w każdy piątek protestuje na schodach szwedzkiego parlamentu odbił się głośnym echem na całym świecie, a jej bezkompromisowe zaangażowanie w ochronę klimatu zostało docenione – Greta została zgłoszona do pokojowej Nagrody Nobla.

Młodzi się mobilizują

Greta ma jasno sprecyzowany cel – chce realnych zmian dla klimatu. Ma też niezwykłą siłę przekonywania. Zainicjowany przez nią młodzieżowy marsz dla klimatu odbył się wczoraj w ponad 100 krajach, w tym, w 30 polskich miastach. Młodzi wyszli na ulicę zademonstrować, że są świadomi, że to właśnie oni będą najboleśniej odczuwać konsekwencje dzisiejszych zaniedbań i opieszałości polityków w przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Czy młodzież uratuje świat?

Całe szczęście, młodzież postanowiła nic sobie nie robić z anachronicznego powiedzenia, że “ryby i dzieci głosu nie mają” i postanowiła odważnie wziąć sprawy swojej przyszłości w swoje ręce, okazując znacznie więcej dojrzałości niż jeden dorosły. W myśl jednego z transparentów, mówiącego, że “gdy liderzy zachowują się jak dzieci, to dzieci zostają liderami”, głośno domagając się realnych działań dla klimatu, dają nadzieję, że nasza przyszłość może jeszcze nie jest stracona. I oby donośny głos młodych obudził z letargu dorosłych.